Bieżnia
Bieżnia jest niemal obowiązkowym sprzętem do fitnessu na każdej siłowni, ale możesz korzystać z niej także w domowych warunkach. Jest to świetny sposób na trening cardio. Może ona stanowić alternatywę dla codziennego biegania lub też podstawę codziennych ćwiczeń. Posiadanie bieżni w domu daje możliwość aktywności fizycznej niezależnie od pory roku. Dodatkowym atutem jest to, że możesz z niej korzystać nie rezygnując z innych form spędzania wolnego czasu, np. z oglądania ulubionych seriali.
Możemy wyróżnić dwa typy bieżnia: elektryczną i magnetyczną. Pierwsza z nich, jak sama nazwa wskazuje, zasilana jest energią elektryczną. Drugą zaś napędza wyłącznie siła Twoich mięśni. Jaka będzie lepsza? Wszystko zależy od Twoich preferencji. W przypadku bieżni elektrycznej, tempo treningu zostaje narzucone. Bieżnia magnetyczna daje większą swobodę, jednak wprawienie jej w ruch wymaga nieco większego wysiłku.
Rowerek
Rowerki stacjonarne stanowią znakomitą alternatywę dla tradycyjnych rowerów. Nie potrzebujesz ścieżki rowerowej, nie musisz zwracać uwagi na pogodę. Z rowerka możesz korzystać o każdej porze dnia i nocy. Rowerki świetnie sprawdzą się w przypadku treningów cardio, ale nie tylko. Ćwiczenia na rowerku są także praktykowane podczas rehabilitacji, szczególnie w przypadku problemów z kręgosłupem i urazów dolnych kończyn.
Możemy wyróżnić kilka rodzajów rowerków treningowych:
- Rower magnetyczny – wykorzystywany w treningach cardio i rehabilitacji;
- Rower spinningowy – idealny do intensywnych treningów cardio i interwałowych;
- Rower poziomy – świetnie sprawdzi się w przypadku osób z nadwagą i borykających się z problemami z kręgosłupem. Odpowiednia konstrukcja odciąża plecy i angażuje mięśnie brzucha;
- Rower powietrzny – najbardziej innowacyjny model, który sprawdzi się przy intensywnych treningach cardio i interwałowych.
Stepper
Stepper to proste urządzenie, które znakomicie może sprawdzić się w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają treningi. Ćwiczenia na stepperze praktykuje się podczas treningów cardio, a także wytrzymałościowych. Niewątpliwą zaletą takiego rodzaju sprzętu jest niewielki rozmiar. Dzięki temu w stepper mogą zaopatrzyć się nawet osoby mieszkające w mieszkaniach o małej powierzchni.
Steppery możemy podzielić na dwa rodzaje:
- Prosty – ćwiczenia na nim przypominają symulację wchodzenia po schodach
- Skośny – przy ćwiczeniach na nim dodatkowo angażowane są mięśnie skośne ud.
Orbitrek
Orbiterk można określić jako urządzenie 3w1. Łączy on w sonie cechy bieżni, rowerku i steppera. Ćwiczenia na orbitreku służą nie tylko zgubieniu zbędnych kilogramów, ale także poprawie kondycji. Urządzenie to sprawdzi się w przypadku treningów cardio i siłowych. Ćwiczenia na orbitreku angażują dużą grupę mięśni. W gruncie rzeczy sprzęt ten umożliwia trening całego ciała. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem właściwego treningu przeprowadzić rozgrzewkę. Nie każde ćwiczenia na sprzętach do fitnessu tego wymagają. Przykładowo, do treningu na stepperze możesz przystąpić bez uprzedniego przygotowania.
Wioślarz
Wioślarz jest urządzeniem służącym do treningu aerobowego. Ćwiczenia angażują w zasadzie całe ciało, jednak największy wysiłek podejmują jego górne partie: ramiona, plecy, klatka piersiowa. Trening na wioślarzu ma charakter ogólnorozwojowy. Dzięki niemu możesz zrzucić zbędne kilogramy, wymodelować mięśnie, a także poprawić swoją kondycję.
Akcesoria
Jeśli chcesz spróbować fitnessu, nie musisz od razu inwestować w sprzęt. Na początek możesz spróbować ćwiczeń z akcesoriami, które nie zajmują dużo miejsca i nie wymagają dużych nakładów finansowych. Spośród nich wymienić można: piłki gimnastyczne, skakanki, hantelki, czy gumy do ćwiczeń. Takie akcesoria dają różne możliwości treningu. Możesz bez problemu dobrać odpowiedni sprzęt do Twoich potrzeb i preferencji.
Skomentuj