fbpx
dolegliwości

10 najczęstszych przyczyn wypadania włosów

Po każdym myciu głowy obserwujesz coraz więcej włosów spływających do odpływu? Z lękiem sięgasz po szczotkę, bo już wiesz, że za chwile cała pokryje się cennymi kosmykami? Niewłaściwa dieta, stresujące sytuacje, efekt uboczny stosowanych leków... Przyczyn wypadania włosów może być wiele. Żeby właściwie i skutecznie poradzić sobie z problemem powinniśmy znaleźć jego powód

Wypadanie włosów jest powszechnym problemem. Niemal każdy z nas znajduje swoje włosy na szczotce po czesaniu ich. Niekiedy jednak sytuacja ta może wywołać niepokój. Czy słusznie? Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Kiedy wypadanie włosów jest normalne?

Jak się okazuje nie zawsze jest się czym przejmować. Kilka włosów na szczotce, poduszce czy podłodze łazienki to jeszcze nie powód by tracić głowę i biec do drogerii lub apteki. Każdego dnia wypada nam z przyczyn zupełnie naturalnych od 50 do 100 włosów. Nie ma nad czym płakać, ponieważ zostawiają one miejsce dla nowych, zdrowych pasm.

Kolejnym faktem wartym wzięcia pod uwagę jest pora roku. Jesień i wiosna to okresy największej utraty włosów, dlatego producenci suplementów reklamują się w tym czasie najintensywniej.

Warto pamiętać, że powodem do zmartwień nie powinien być kołtun na szczotce, lecz wygląd naszego skalpu. Jeśli zauważymy miejsca pozbawione owłosienia (tzw. łyse placki) lub wyraźny spadek gęstości włosów na naszej głowie – wtedy pora zacząć się martwić.

 

Przyczyny wypadania włosów:

Uboga dieta

Restrykcyjny jadłospis, pomijanie posiłków (w szczególności śniadania) oraz jedzenie w pośpiechu to jedne z najczęstszych przyczyn utraty włosów oraz innych nieprzyjemnych konsekwencji dla zdrowia.



Anemia

  1. Niedobór żelaza to kolejny powód redukcji gęstości owłosienia. Co ciekawe ubytek żelaza dotykający znaczną część kobiet w trakcie menstruacji może wypadanie włosów. W przypadku stwierdzenia anemii najważniejsza jest diagnoza i dobór właściwej suplementacji.

Efekt uboczny stosowania leków

To chyba najpopularniejszy skutek uboczny wielu farmaceutyków. Zwróć szczególną uwagę jeśli stosujesz leki zawierające beta blokery, heparynę lub lewodopa.

Uszkodzenia chemiczne

Bardzo często robiąc “wszystko dla pięknych włosów” szkodzimy im najbardziej.  Farby i środki do chemicznego prostowania lub kręcenia zawierają szkodliwe dla zdrowia składniki (np. amoniak), które osłabiają strukturę włosa i sprawiają, że szybciej wypada.

Zmiany hormonalne

Zmiany hormonalne w czasie cyklu miesięcznego również wpływają na ilość wypadających włosów. Podobnie rzecz się ma w przypadku ciąży, połogu, menopauzy. Dzieje się tak też w przypadku stosowania leków hormonalnych takich jak antykoncepcja, ale również tych zwiększających płodność.


Rzecz również dotyczy mężczyzn i niezbalansowanego poziomu testosteronu.

Problemy z tarczycą

Kiedy gruczoł tarczycy nie pracuje tak jak powinien i jego funkcje zostają spowolnione mówimy o niedoczynności tarczycy. Niesie ona za sobą szereg poważnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Dotyczy to również utraty włosów. Jednak w tym przypadku nie zaobserwujemy “łysych placków”, lecz całościową utratę gęstości.

Stres

Codzienne problemy, nawarstwianie się obowiązków, ważne egzaminy, nagłe, niespodziewane zmiany… to wszystko i wiele innych czynników może powodować stres. Co ciekawe, jeśli chodzi wypadanie włosów powodowane stresem, możemy go doświadczyć nawet kilka miesięcy po tym jak dane wydarzenie miało miejsce.



Uszkodzenia mechaniczne

Dbanie o włosy nie oznacza nakładania na nie kilogramów masek pielęgnacyjnych. Jeśli zdarza nam się często ciasno spinać włosy używając zbyt cienkich gumek z metalowymi klamerkami lub ostrych wsuwek czy szpilek do koka, na pewno nie przysłużymy się ich zdrowiu. Kolejne błędy to spanie w kucyku oraz przesadzanie z suszarką, prostownicą i lokówką. Zwróć uwagę na swoje codzienne zwyczaje – proste zmiany mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na stan naszych kosmyków.

Depresja

Może się to wydawać nieprawdopodobne, ale zaburzenia dotyczące naszej psychiki (takiej jak np. depresja, cierpienie, niskie poczucie własnej wartości) również wpływają na nasze zdrowie i na to jak wyglądamy zewnętrznie. Nie bez powodu mówi się, że ktoś “łysieje ze zmartwienia”. Trauma i ból psychiczny, którego nie przepracowaliśmy może prowadzić do utraty włosów.

Pora roku

To jedna z tych rzeczy, jaką mamy wspólną z naszymi braćmi mniejszymi. To naturalny sposób adaptacji naszego organizmu do zmian klimatycznych. Na pewno to zauważyłeś u swojego pupila. Mimo tego, że nie potrzebujemy futerka, by było nam ciepło w zimie, ta pozostałość genetyczna wciąż sprawia, że możemy zaobserwować zwiększone wypadanie włosów w tych okresach.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

1 komentarz

Zostaw komentarz