fbpx
dolegliwości zaburzenia

Zespół Downa: fakty i mity

zespół downa mity



21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Choć zespół Downa należy do jednych z najczęstszych wad wrodzonych, wciąż jest pewnego rodzaju tematem tabu w społeczeństwie. W rezultacie brakuje nam wiedzy na temat tego zaburzenia, a luki w informacjach uzupełniamy domysłami i własnymi wyobrażeniami. W ten sposób rodzą się mity. A te mimo licznych kampanii społecznych mają się całkiem dobrze. Poznajcie najpopularniejsze mity związane z zespołem Downa i zweryfikujcie swoje przekonania.

Zespół Downa to choroba

Słyszeliście, że ktoś “choruje” na Zespół Downa? Pewnie tak, gdyż jest to jeden z najpowszechniejszych mitów. Na zespół Downa nie można zachorować (a tym bardziej się nim zarazić), gdyż nie jest to choroba. Jest to zaburzenie neurorozwojowe, wynikające z dodatkowego materiału genetycznego (czyli obecności 21. chromosomu). Określenie “choroba” w odniesieniu do zespołu Downa okazuje się zatem błędne.

Zespół Downa jest zawsze szybko diagnozowany

Badania prenatalne dają możliwość zdiagnozowania zespołu Downa jeszcze przed narodzinami dziecka. Skuteczność tego sposobu diagnostyki jest duża – ponad 90% przypadków tego zaburzenia zostaje wykryta właśnie dzięki tym badaniom. Ale badania prenatalne nie dają 100% pewności wykrycia wady rozwojowej. Wciąż narodziny dziecka z zespołem Downa bywa zaskoczeniem dla rodziców i lekarzy. Co więcej, zdarza się, że nawet w pierwszych tygodniach życia dziecka, zaburzenie nie zostaje rozpoznane.



Zespół Downa oznacza niepełnosprawność intelektualną w stopniu głębokim

Zespół Downa kojarzy się nie tylko z charakterystycznym wyglądem, ale również z niepełnosprawnością intelektualną. Istnieje przekonanie, iż zaburzenie to warunkuje głęboki stopień niepełnosprawności intelektualnej. Tymczasem najczęściej u osób z zespołem Downa diagnozuje się niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub nawet lekkim. Oznacza to, że osoby z tym zaburzeniem, mimo licznych trudności, nie są wykluczone z życia społecznego. Co więcej, często mogą podjąć pracę zarobkową.

Osoby z zespołem Downa są zawsze wesołe i uczuciowe

Istnieje przekonanie, że osoby z zespołem Downa są zawsze uśmiechnięte i otwarte na ludzi. Lubią kontakt fizyczny i spontanicznie wyrażają swoje uczucia. Tymczasem to tylko po części prawda. Osoby z tym zaburzeniem są różne. Jak każdy człowiek, mają swoje cechy charakteru, upodobania i preferencje w interakcjach społecznych.

Osoby z zespołem Downa wyglądają tak samo

Rzeczywiście, zespół Downa warunkuje występowanie pewnych charakterystycznych cech wyglądu. Nie oznacza to jednak, że osoby z tym zaburzeniem wyglądają tak samo! Tak jak każdy, dziedziczą poszczególne cechy po swoich rodzicach i innych członkach rodziny. Więcej podobieństw możesz dostrzec u krewnych danej osoby z zespołem Downa niż u innej osoby z tym zaburzeniem.



Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz