fbpx
przepisy

Pyszny bulion mineralny z kurczaka

Z punktu widzenia smaku i wartości odżywczych dodanie kości z kurczaka do pysznego bulionu mineralnego winduje go na sam szczyt.Do bulionu dodaje się odrobinę świeżo wyciśniętego soku z cytryny (albo białego lub jabłkowego octu winnego), by kości łatwiej uwolniły zawarty w nich wapń i fosfor. Jeśli martwisz się o swoje kości (a kto się nie martwi?) ten bulion będzie dla ciebie doskonały. Jeśli na kościach jest mało mięsa, tym lepiej: kurczak jest doskonałym źródłem białka i niacyny, która produkuje coś czego większość z nas potrzebuje: energię. Jeśli chodzi o smak, możesz się spodziewać rozkoszy na podniebieniu.

Składniki:

6 nieobranych marchewek pokroić na trzy części

2 nieobrane żółte cebule pokroić na ćwiartki

1 por, białe i zielone części, pokroić na trzy części

1 pęczek selera naciowego, wraz z częścią centralną, pokroić na trzy części

4 nieobrane czerwone ziemniaki pokrojone na ćwiartki

2 nieobrane japońskie lub zwykłe słodkie ziemniaki pokroić na ćwiartki

1 nieobrany podłużny słodki burak pokroić na 4 części

8 nieobranych ząbków czosnku przekroić na połowy

1 pęczek świeżej natki pietruszki o gładkich listka

1 (20 cm) pasek kombu

12 ziaren czarnego pieprzu

4 całe ziarna ziela angielskiego lub jagód jałowca

2 liście laurowe1 łyżka świeżo wyciśniętego soku z cytryny albo octu winnego lub jabłkowego

1 korpus kurczaka organicznego lub kilogram kości z kurczaka

8 litrów zimnej, filtrowanej wody lub więcej, w razie potrzeby

sól morskaOpłukać starannie wszystkie warzywa i kombu.

Do 12–16-litrowego garnka włożyć marchew, cebulę, por, seler, czerwone ziemniaki, słodkie ziemniaki, burak, czosnek, pietruszkę, kombu, ziarna pieprzu, ziela angielskiego, liście laurowe, sok z cytryny i kurczaka. Wlać wodę by sięgała 5 cm poniżej krawędzi garnka, przykryć i doprowadzić do wrzenia na dużym ogniu. Zdjąć pokrywkę, zmniejszyć ogień do minimum i zebrać z powierzchni szumowiny. Gotować na wolnym ogniu, częściowo przykryte, przez co najmniej 2 godziny. Uzupełnić wodę, która wyparowała podczas gotowania, tak by warzywa były przykryte. Gotować na wolnym ogniu, aż kości zaczną mięknąć i rozpadać się, kolejne 2 godziny lub tak długo, jak uważasz, że potrzeba.

Odcedzić bulion przez sito o gęstych oczkach, po czym wymieszać z solą do smaku. Ostudzić do temperatury pokojowej, a następnie przechowywać w lodówce przez noc. Usunąć z powierzchni tak dużo tłuszczu, jak to możliwe (patrz uwaga kucharza), potem przelać do hermetycznych pojemników. Przechowywać w lodówce do 5 dni lub w zamrażalniku do 6 miesięcy.

Rebecca Katz

jest znakomitym kucharzem i autorką wielu nagradzanych książek, m.in. "Zdrowe zupy", "Kuchnia długowiecznych", a także założycielką "Healing Kitchen".

Skomentuj

Zostaw komentarz