fbpx
zioła

Apteczka ziołowa dla wprawionych – MORWA BIAŁA I LIŚCIE MALIN

LIŚCIE MALIN

Wszyscy wiemy, że maliny są zdrowe. Raz całą rodziną spędziliśmy większość wakacji na plantacji malin. Tamtoroczna zima była pierwszą i prawdopodobnie jedyną, podczas której nikt nie zachorował, nie dopadł nas nawet zwykły katar. Warto więc jeść te małe owoce zawsze, gdy mamy okazję i w każdej postaci – nawet nalewki, która razem z gorącą herbatą będzie zbawieniem na jesienną słotę. Nie zapominajmy jednak, że oprócz witamin zamkniętych w tych niezwykłych owocach, cenne są także jej liście.



O liściach malin również możemy powiedzieć, że przeżywają swój renesans i od pewnego czasu wracają do łask. Napar z liści jest bogaty w witaminę C, tak jak i owoce, jednak w liściach jest jej zdecydowanie więcej. Właściwości, które otrzymamy po wypiciu herbaty z liści malin są również o wiele silniejsze, niż pijąc zwykłą malinową herbatę.

Po tę drugą sięgnijmy, gdy przeziębienie jeszcze się nie rozwinęło. Zaś tę pierwszą zaleca się, gdy choroba już zaatakowała – zadziała napotnie i przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie. Pomoże obniżyć temperaturę, jeśli pojawiła się gorączka oraz wspomoże układ odpornościowy w walce z bakterią lub wirusem.

Pewne wątpliwości narosły w związku z tym naparem w kwestii picia go w ciąży. Błędnie uważa się, że jego nadmierne spożycie wywoła przedwczesny poród. Faktem jest, że jego właściwości wspomagają działanie mięśni macicy, więc przed samym rozwiązaniem jest wręcz zalecana (oczywiście tylko zdrowym kobietom). Nie ma jednak takich właściwości, żeby za sprawą kilku szklanek liście malin wywołały akcję porodową. Niemniej jednak ciężarna nie powinna robić nic wbrew sobie i jeśli ma jakiekolwiek wątpliwości, lepiej picie herbaty z malinowych liści zostawić na sam koniec. Jeśli jednak planowane jest cesarskie cięcie lub ciąża nie przebiega prawidłowo albo jest mnoga, należy z niej całkowicie zrezygnować.



MORWA BIAŁA

Ta niezwykła chińska roślina od paru lat podbija zachodni rynek suplementów. Morwa biała ma cudowne właściwości i powinna znaleźć się w ziołowej apteczce każdego, kto ma problem z cukrem, ma nadwagę, dba o linię. Napar z liści morwy białej ma bowiem działanie wspomagające odchudzanie i utrzymujące prawidłowy poziom cukru we krwi. Osoby z cukrzycą typu 2 powinny zaopatrzyć się w taką herbatę.

Morwa słynie również z tego, że pomaga w gojeniu się ran, działa regulująco na układ nerwowy, wspomaga wzrok i pracę mózgu. Poleca się ją także osobom mającym podwyższony cholesterol, jeśli chcą go zbić.

Liście morwy białej są też składnikiem niezwykłej chińskiej herbaty Mon Tea. Jest to herbata przeciwcukrzycowa od lat podawana na Wschodzie. Jej picie przed posiłkiem ma moc zahamowania enzymów rozkładających cukier. Aby ją przygotować potrzeba około 1g suszonych liści morwy białej i 100 ml wody, ale nie wrzącej – napar ten parzyć powinien się pod przykryciem przez 5 minut w temperaturze 98 stopni Celsjusza.

Nie należy przekraczać 6g morwy na dobę. Można mieć na nią uczulenie, co wykluczy jej dalsze stosowanie. Morwę powinny również omijać kobiety w ciąży i karmiące.

Victoria Kozaczkiewicz

Jestem krytykiem i dziennikarzem z wykształcenia, z zawodu redaktorem, copywriterem z zamiłowania do słów. Wolne chwile spędzam w kuchni, social mediach i... w terenie. Jeśli nie siedzę przy komputerze, a w domu nie unosi się zapach świeżej zupy i pieczonego kurczaka, z pewnością można znaleźć mnie w lesie przykrytą warstwą liści, bo pasjonuje mnie birdwatching i fotografia przyrodnicza.

Skomentuj

Zostaw komentarz