fbpx
Wiadomości

Czy farbowanie włosów może powodować raka piersi?

pretty beautiful young woman dyeing hairs

Ostatnio opublikowane badanie poszukiwało związku między produktami do włosów a rakiem piersi. Odkrycia wywołały duże poruszenie, więc postanowiliśmy przeanalizować sprawę poniżej.Ogółem rak piersi występuje u 1 na 8 kobiet.

Chociaż częstość występowania raka piersi  wśród białych kobiet nie będących Hiszpankami były historycznie wyższe niż wśród czarnoskórych kobiet nie będących Hiszpankami, w ostatnich dziesięcioleciach odsetek raka piersi wśród czarnych kobiet również wzrósł.

Współczynniki raka piersi wśród tych kobiet są dziś podobne. Jednak według autorów nowego badania:

„Czarnoskóre kobiety są bardziej narażone na występowanie złośliwych postaci nowotworów, trudnych do leczenia nawet po otrzymaniu diagnozy w stosunkowo dobrym czasie”

Naukowcy pracują nad określeniem wszystkich czynników ryzyka związanych z rakiem piersi i chcą zrozumieć, dlaczego występują różnice rasowe.

Badanie, które ostatnio pojawiło się w International Journal of Cancer, koncentruje się na produktach do włosów. W szczególności badacze zbadali farby i środki do chemicznego prostowania włosów.

Farba do włosów a rak piersi

Z biegiem lat wiele badań wskazywało na potencjalną rolę produktów do włosów w powodowaniu nowotworow. Jak wyjaśniają autorzy badania: „Produkty do włosów zawierają ponad 5000 chemikaliów, w tym niektóre o właściwościach mutagennych i zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego”.Starsze badania wykazało, że niektóre substancje chemiczne w farbie do włosów mogą wywoływać nowotwory w gruczołach sutkowych szczurów.

Jednak badania, w których poszukiwano związku między produktami do włosów a rakiem piersi w populacjach ludzkich, przyniosły niespójne wyniki.

Autorzy ostatnich badań z Narodowego Instytutu Nauk o Zdrowiu Środowiska w USA postanowili przyjrzeć się tej kwestii na nowo. Postanowili włączyć środki do prostowania włosów do swoich analiz, ponieważ wcześniejsze badania w dużej mierze je zignorowały. Co ważne, według autorów, te prostujące chemikalia „są używane głównie przez kobiety pochodzenia afrykańskiego”.

Ponieważ składniki produktów do włosów różnią się w zależności od tego, czy producenci sprzedają je białym czy czarnoskórym kobietom, autorzy zastanawiali się, czy może to mieć wpływ na różnice w kwestii raka piersi.

Aby to zbadać, naukowcy wzięli dane z Sister Study. Ta baza danych zawiera informacje od 50 884 kobiet w wieku 35–74 lat. Naukowcy obserwowali kobiety średnio przez 8,3 lat. Uczestniczki nie miały osobistej historii raka piersi, ale przynajmniej jedną siostrę, która otrzymała diagnozę tego typu nowotworu.Statystyki

W ramach analizy naukowcy wzięli pod uwagę szeroki zakres zmiennych, w tym wiek, stan menopauzy, status społeczno-ekonomiczny i historię reprodukcyjną. Co ważne, mieli również dostęp do informacji na temat korzystania przez uczestników z produktów do pielęgnacji włosów.

Okazało się, że kobiety, które regularnie stosowały farbę do włosów w ciągu 12 miesięcy przed włączeniem do badania, miały o 9% większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi.

W szczególności, kiedy naukowcy ocenili stosowanie trwałych barwników, odkryli, że kobiety, które stosowały te produkty co 5–8 tygodni lub częściej, miały zwiększone ryzyko raka piersi. Wśród białych kobiet ryzyko wzrosło o 8%. Wśród czarnoskórych kobiet zaś ryzyko wzrosło o 60%.

Autorzy badania nie znaleźli istotnych powiązań między rakiem piersi a stosowaniem farb półtrwałych lub tymczasowych.

Kiedy spojrzeli na chemiczne środki do prostowania włosów, doszli do wniosku, że kobiety, które stosowały je co 5–8 tygodni lub częściej, mają o 30% podwyższone ryzyko raka piersi. W tym przypadku nie było istotnych różnic między białymi i czarnymi kobietami, chociaż warto zauważyć, że czarne kobiety zdawały się częściej używać tych produktów.

Nie wszystkie wartości są równe

Ważne jest, aby umieścić te liczby w perspektywie. Powyższe wartości procentowe opisują względne ryzyko, na które wydawcy zwykle się koncentrują, ponieważ liczby wydają się brzmieć bardziej dramatycznie.

Na przykład badania wykazały, że kobiety, które piją dwie lub więcej porcji napojów alkoholowych dziennie, mają o 50% wyższe ryzyko zachorowania na raka piersi. Innymi słowy, w ciągu życia i w porównaniu z kobietami, które nie piją, kobiety te są o 50% bardziej narażone na raka piersi.Nie oznacza to jednak, że mają 50% szans na rozwój raka piersi.

W ogólnej populacji kobiety mają 12% ryzyko zachorowania na raka piersi w ciągu swojego życia. Tak więc, jeśli zwiększymy to ryzyko o 50%, to tak naprawdę zwiększy się to ryzyko do 18%. W tym przykładzie bezwzględny wzrost ryzyka wynosi 6%, co stanowi różnicę między 12% a 18%. Chociaż jest to znaczny wzrost, nie ma takiego samego wpływu psychologicznego jak 50%.

Wracając do badania produktów do włosów, chociaż zgłoszone względne ryzyko 60% wzrostu ryzyka raka piersi u czarnych kobiet jest znaczącym wynikiem, bezwzględne ryzyko nowej diagnozy raka w tej populacji badanej wynosiło mniej niż 1% rocznie.

Nie oznacza to, że nie warto podejmować tego tematu. Jakikolwiek wzrost ryzyka raka jest ważny, ale zrozumienie statystyk pomaga spojrzeć na sprawę z innej, pełniejszej perspektywy.

Ograniczenia w nauce

Jak w przypadku każdego badania obserwacyjnego, nie można ustalić, czy czynnik jest rzeczywiście przyczyną. Obserwowany związek może zależeć od innych czynników, których analiza nie mogła lub nie zdołała uwzględnić.

Innym potencjalnym problemem jest to, że każdy uczestnik badania miał przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia, który doświadczył raka piersi. Jak wyjaśniają autorzy, „może to ograniczyć wiarygodne uogólnienie tych ustaleń”.

Biorąc jednak wszystko pod uwagę, jest to duże badanie, a ustalenia na ten temat warto śledzić.

„Jesteśmy narażeni na wiele rzeczy, które mogą potencjalnie przyczynić się do raka piersi, i jest mało prawdopodobne, aby jakikolwiek czynnik wyjaśniłby to ryzyko w sposób jednoznaczny”, wyjaśnia współautor badania dr Dale Sandler. „Chociaż jest zbyt wcześnie, aby wydawać twarde zalecenia, unikanie tych substancji chemicznych może być jeszcze jedną rzeczą, którą kobiety mogą zrobić, aby zmniejszyć ryzyko raka piersi”.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz