fbpx
Wiadomości

Lubisz długo spać? Zwiększasz ryzyko udaru aż o 85%!

Udar jest jedną z głównych przyczyn śmierci i niepełnosprawności na całym świecie. Nowe badania wykazały, że nadmierny sen znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia tego problemu sercowo-naczyniowego.

Na całym świecie 15 milionów osób co roku doświadcza udaru mózgu. W rezultacie umiera prawie 6 milionów tych osób, a 5 milionów żyje z niepełnosprawnością powstałą w wyniku udaru.

Lista tradycyjnych czynników ryzyka udaru jest długa, od elementów stylu życia, w tym palenia, po występujące wcześniej choroby, takie jak cukrzyca.

Niedawno naukowcy zaczęli badać czas snu jako kolejny potencjalny czynnik ryzyka. Niektóre badania wykazały, że zbyt dużo lub zbyt mało snu może zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, w tym udaru mózgu.



Zgodnie z tymi odkryciami, regularne pozbawienie snu i sen trwający dłużej niż 7 godzin co noc wiążą się z wyższym ryzykiem udaru.

Aktualne badanie, które ukazało się w czasopiśmie Neurology, dodatkowo wykazuje związek między drzemkami w ciągu dnia, nadmiernym snem i ryzykiem udaru mózgu.

Dr Xiaomin Zhang, z Huazhong University of Science and Technology w Wuhan (Chiny) jest autorem artykułu opisującego szczegółowo to badanie.

85% wyższe ryzyko w przypadku śpiochów i miłośników drzemek

Dr Zhang i jego zespół zebrali informacje od 31 750 osób w Chinach. Żaden z uczestników – który miał średnio 62 lata – nie miał historii udaru ani żadnej innej poważnej choroby na początku badania.

Uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące ich wzorców snu i nawyków drzemek. Badacze klinicznie analizowali tę grupę przez średnio 6 lat.

Zespół odkrył, że 8% uczestników miało zwyczaj drzemać dłużej niż 90 minut, a 24% zgłosiło spanie przez co najmniej 9 godzin każdej nocy.



W okresie badania odnotowano 1557 udarów wśród uczestników.

Ci, którzy spali 9 lub więcej godzin w nocy, byli o 23% bardziej narażeni na udar niż ci, którzy regularnie spali tylko 7-8 godzin każdej nocy.

Ludzie, którzy dostali mniej niż 7 godzin lub 8–9 godzin snu, nie mieli większego ryzyka udaru mózgu niż ci, którzy spali 7–8 godzin.

Co ważne, ludzie, którzy zarówno spali dłużej niż 9 godzin i drzemali przez ponad 90 minut dziennie, mieli o 85% wyższe ryzyko udaru mózgu niż osoby, które spały i drzemały umiarkowanie.

Wreszcie, jakość snu zdawała się odgrywać pewną rolę – osoby, które zgłosiły słabą jakość snu, były o 29% bardziej narażone na udar niż osoby, których jakość snu była dobra.

Wyniki te nadal były znaczące po uwzględnieniu potencjalnych czynników zakłócających, takich jak nadciśnienie, cukrzyca i palenie.

„Wyniki te podkreślają znaczenie umiarkowania długości drzemek i snu nocnego oraz utrzymania dobrej jakości snu, szczególnie u osób w średnim wieku i starszych”.
~ Dr. Xiaomin Zhang



Krytyczna analiza wyników

Naukowcy zdają sobie sprawę z pewnych ograniczeń ich pracy, a także z faktu, że konieczne jest dalsze zgłębianie tego zagadnienia.

Po pierwsze, ponieważ badanie było obserwacyjne, nie może udowodnić związku przyczynowego.

Po drugie, badania nie uwzględniają bezdechu sennego ani innych zaburzeń snu, które mogły mieć wpływ na wyniki.

Po trzecie, dane zgłaszane przez badanych nie są tak wiarygodne jak dane rejestrowane przez badaczy obserwujących sen uczestników.

Wreszcie wyniki mogą dotyczyć tylko starszych, zdrowych dorosłych Chińczyków, a nie całej, światowej populacji.

„Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, w jaki sposób długie drzemki i dłuższe spanie w nocy mogą być związane ze zwiększonym ryzykiem udaru, ale wcześniejsze badania wykazały, że długie drzemki i wydłużony nocny sen powodują, że ludzie mają niekorzystne zmiany w poziomie cholesterolu i zwiększone obwody talii, które stanowią czynniki ryzyka udaru mózgu”, wyjaśnia dr Zhang.

„Ponadto długie drzemki i ponad 9-godzinny nocny sen mogą sugerować ogólnie nieaktywny tryb życia, co jest również związane ze zwiększonym ryzykiem udaru”.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz