fbpx
Wiadomości

Czy ten dodatek do żywności może zwracać nasze bakterie jelitowe przeciwko nam?

Nanocząstki dwutlenku tytanu składają się na popularny dodatek do żywności – E171 – stosowany jako środek barwiący w wielu produktach. Do tej pory bezpieczeństwo tego dodatku do żywności było kwestią sporną, ale nowe badania na myszach znalazły dowody na to, że może to niekorzystnie wpływać na bakterie jelitowe, a tym samym na zdrowie naszych jelit.

E171 to dodatek do żywności, który producenci stosują do wybielania różnych produktów, na przykład gumy do żucia czy lukrowania ciasta i powlekania cukierków.

Chociaż dodanie tej substancji może sprawić, że niektóre produkty będą bardziej atrakcyjne, trwa dyskusja na temat bezpieczeństwa tego procederu.

Na przykład Francja wprowadzi zakaz stosowania E171 w produktach spożywczych począwszy od przyszłego roku, obawiając się, że dodatek może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Badania na myszach, które pojawiły się w zeszłym roku w Scientific Reports, faktycznie związały spożycie E171 z tworzeniem się nowotworów jelita grubego.

Co więcej, badanie in vitro, opublikowane w czasopiśmie Environmental Science: Nano w kwietniu tego roku, również wykazało, że E171 może prowadzić do zmiany prawidłowej funkcji komórek i utrzymania jej w przewodzie pokarmowym (nie jest trawiona), co może oznaczać, że substancja może uszkodzić mechanizmy samoochronne jelita.W tym miesiącu kolejne badanie przeprowadzone na myszach ujawniło nowe dowody na to, że ten popularny dodatek może czynić jelita podatne na choroby.

Badania – których wyniki pojawiają się w Frontiers in Nutrition – wyjaśniają, w jaki sposób E171 może zmieniać aktywność bakterii jelitowych w potencjalnie niebezpieczny sposób.

„Powszechnie wiadomo, że skład diety ma wpływ na fizjologię i zdrowie, jednak rola dodatków do żywności jest wciąż słabo poznana” – zauważa współautor dr Wojciech Chrzanowski, profesor nadzwyczajny na University of Sydney w Australii. – „Istnieje coraz więcej dowodów na to, że ciągła ekspozycja na takie nanocząsteczki ma wpływ na skład mikroflory jelitowej, a ponieważ mikroflora jelitowa jest strażnikiem naszego zdrowia, wszelkie zmiany jej funkcji mają wpływ na nasz ogólny stan”.

Jeśli interesuje Cię temat zdrowia jelit koniecznie zapoznaj się z tą książką [KLIK]!

Dodatek do żywności zmienia zachowanie bakterii

„Celem tych badań jest stymulowanie dyskusji na temat nowych norm i przepisów, aby zapewnić bezpieczne stosowanie dodatków do żywności w Australii i na świecie”, wyjaśnia Chrzanowski.

Chrzanowski i współpracownicy dodawali E171 do wody myszom, a następnie ocenili wpływ substancji na mikroflorę jelitową. Badacze przeprowadzili także pewne eksperymenty in vitro również w tym celu.

Odkryli, że cząstki dwutlenku tytanu mają niewielki lub żaden wpływ na skład mikroflory jelitowej.

Jednak oceniając myszy, zauważyli, że substancja wpływa na uwalnianie metabolitów drobnoustrojów – cząsteczek wytwarzanych przez bakterie – które oddziałują z ich środowiskiem biologicznym, działając jako przekaźniki między bakteriami jelitowymi a ich gospodarzem.

Eksperymenty in vitro wykazały również, że dwutlenek tytanu zmienił rozkład bakterii w jelitach, co doprowadziło do powstania biofilmu. Jest to lepka „sieć”, która zmienia sposób działania bakterii, a także może wpływać na odpowiedź układu odpornościowego na infekcję.

Ponadto biofilmy nie reagują na zwykłe metody leczenia, takie jak antybiotyki, co może sprawić, że będą zaciekłym wrogiem, z którym należy się liczyć.

„W badaniu tym zbadano wpływ dwutlenku tytanu na zdrowie jelit u myszy i stwierdzono, że dwutlenek tytanu nie zmienił składu mikroflory jelitowej, ale wpłynął na aktywność bakterii i pobudził ich wzrost w postaci niepożądanego biofilmu” – wyjaśnia inny badacz. -lead autor, profesor nadzwyczajny Laurence Macia, Ph.D.

„Biofilmy to bakterie, które sklejają się ze sobą, a powstawanie biofilmu odnotowano w chorobach takich jak rak jelita grubego” – zauważa Macia.


„Kluczowy dowód”, że E171 jest szkodliwy

Zmiany, które naukowcy widzieli w wytwarzaniu ditlenku tytanu w środowisku jelitowym, były również związane ze wskaźnikami zapalenia w okrężnicy, co oznacza, że ​​substancja była w stanie „zalegać” w jelitach i powodować chorby.

„Niniejsze badanie przedstawia kluczowe dowody na to, że spożywanie żywności zawierającej dodatek E171 (dwutlenek tytanu) wpływa na mikroflorę jelitową, a także na stany zapalne w jelitach, co może prowadzić do chorób, takich jak choroby zapalne jelit i rak jelita grubego”. – Dr Wojciech Chrzanowski

Według Macia, obecne badania pokazują, że dwutlenek tytanu oddziałuje z bakteriami w jelitach i upośledza niektóre z ich funkcji, co może prowadzić do rozwoju chorób.

Patrząc na wyniki badania, jego autorzy wyjaśniają, że E171 nie jest nieszkodliwy i że jego potencjalny wpływ na zdrowie powinien być rozpoznawany i rozwiązywany przez urzędników.

„Mówimy, że jego konsumpcja powinna być lepiej regulowana przez władze ” – podkreśla Macia.

Źródło: www.medicalnewstoday.com