fbpx
dolegliwości

Depresja – cichy zabójca

O depresji mówi się coraz więcej, lecz wciąż za mało. Często jest bagatelizowana, sprowadzana do kolokwialnego „dołka”, chwilowego spadku formy czy lenistwa. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej

Jak podają przewidywania WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) w 2020 depresja stanie się pierwszą chorobą cywilizacyjną zostawiając w tyle niekwestionowanych dotąd liderów: choroby i kardiologiczne i raka.

Depresja jest chorobą śmiertelną

Statystyki są zatrważające: 15-18% osób zapadnie na depresję choć raz w ciągu całego swojego życia. Ryzyko popełnienia samobójstwa przez osobę cierpiącą na kliniczne obniżenie nastroju jest aż 50 razy wyższe niż w populacji osób zdrowych. Część z osób depresja pozbawi życia, część choroba ta przykuje do łóżka, pozostałe – pomimo iż będą mogły funkcjonować zawodowo i rodzinnie – będą doświadczać chronicznego smutku, spadku kondycji poznawczej, braku motywacji, pogorszenia jakości relacji z innymi ludźmi. Depresja pozbawia życia w sensie dosłownym i metaforycznym – zabierając radość i pozbawiając satysfakcji.

Różne oblicza depresji

Depresja depresji nie równa. Według najnowszej Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Zaburzeń Psychicznych – DSM 5 aby zdiagnozować depresję należy zaobserwować 5 z następujących objawów obecnych przez minimum 2 tygodnie: obniżenie nastroju; zmniejszenie zainteresowań i odczuwania przyjemności; znaczny spadek lub przyrost masy ciała; bezsenność lub nadmierna senność; pobudzenie lub spowolnienie psychoruchowe; zmęczenie i brak energii; poczucie braku wartości; pogorszenie jakości procesów poznawczych; nawracające myśli o śmierci.

Co istotne depresja przybiera różną postać. U dzieci i młodzieży na pierwszy plan wysuwa się nie smutek, lecz drażliwość, sięganie po używki, pogorszenie ocen, a nawet wagary. U osób w wieku podeszłym depresja skrywa się pod nadmiernymi skargami na zdrowie. U osób dorosłych może z kolei występować pod postacią atypową – cechującą się m.in. zwiększoną sennością i przyrostem wagi. Zatem do postawienia prawidłowego rozpoznania i wszczęcia adekwatnej terapii konieczna jest wizyta u specjalisty/tki: psychoterapeutki/ty lub psychiatry.

Światełko w tunelu

Depresja jest chorobą poważną, lecz uleczalną. Z uwagi na rozregulowaną biochemię mózgu pomocna w jej leczeniu jest farmakoterapia. Co ważne musi ona odbywać się pod kontrolą lekarza specjalisty i trwać odpowiednią ilość czasu. Samodzielne dawkowanie leków, lub przedwczesne przerwanie terapii niosą za sobą nie tylko ryzyko nawrotu, ale i obniżenia skuteczności kolejnych farmakoterapii.

Z uwagi na występowanie szkodliwych–depresjogennych nawyków myślowych i zachowań, których nie usuwają leki – wskazana jest także psychoterapia. Psychoterapia poznawczo-behawioralna ma udowodnioną naukowo skuteczność w redukowaniu objawów depresji i zapobieganiu jej nawrotom nawet po zakończeniu terapii. Podczas pracy z psychoterapeutą/tką pacjent/ka stopniowo rozpoznaje i przezwycięża szkodliwe nawyki myślenia i funkcjonowania oraz uczy się rozpoznawania pierwszych symptomów nawrotów. W ten sposób poznaje swoją trudność od środka, uzyskuje zrozumienie stojących za niż procesów i dzięki temu krok po kroku odzyskuje kontrolę nad swoim samopoczuciem.

Daj sobie szansę!

Jeśli Ty, lub Twój bliski cierpi na opisane w artykule trudności – daj sobie szansę poczuć się inaczej. Depresja zabiera nadzieję i wypycha w korkociąg poczucia bezsensu i braku szans na poprawę. Ale pamiętajmy – to nie jest niekwestionowana rzeczywistość, lecz jeden z objawów choroby.

Warto dać sobie szansę, nawet jeśli już prawie nie wierzymy, nawet jeśli to nie pierwszy raz.

Pamiętaj, depresja to choroba – a nie cały/a Ty.

Ewa Kruchowska

psycholożka dzieci i młodzieży, psychoterapeutka w trakcie czteroletniego szkolenia w nurcie CBT, trenerka kompetencji miękkich w tym Kreatywności i Kreatywnego Rozwiązywania Problemów, certyfikowana trenerka WenDo - samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewczynek, wykładowczyni. Właścicielka i psycholożka Gabinetu Pomocy Psychologicznej i Rozwoju Osobistego „Do siebie” w Nowym Targu www.ewakruchowska.pl. Członkini Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przemocy. Pracuje w Punkcie Informacji i Wsparcia dla Osób Uwikłanych w Przemoc w Nowym Targu, w Gminnym Punkcie Konsultacyjnym ds. Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Narkomanii oraz jako wykładowczyni w Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkole Zawodowej. Współautorka czterech monografii naukowych. Specjalistka Zdrowego Zdrowia

Skomentuj

Zostaw komentarz