fbpx
Wiadomości

Eksperymentalny lek przeciwcukrzycowy może dodatkowo zwalczać otyłość!Wydaje się, że eksperymentalny lek do leczenia cukrzycy typu 2 ma wiele korzystnych “efektów ubocznych”. Eksperymenty na zwierzętach wykazały, że lek obniża poziom cukru we krwi i zapotrzebowanie na jedzenie u myszy, jednocześnie utrzymując masę mięśniową i zwiększając gęstość kości.

Cukrzyca typu 2 rozwija się, gdy organizm nie reaguje na insulinę uwalnianą w celu obniżenia poziomu cukru we krwi. Wynikający z tego wysoki poziom cukru we krwi może poważnie uszkodzić wiele części ciała. Szacuje się, że 370 milionów ludzi na całym świecie choruje na cukrzycę typu 2, i zakłada się, że liczba ta podwoi się do 2030 r. wraz ze wzrostem poziomu otyłości w społeczeństwie.

Istnieją już leki stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2, ale potrzebne są lepsze. Na przykład metformina jest powszechnie przepisywana w celu obniżenia poziomu cukru we krwi, ale zazwyczaj nie powoduje utraty masy ciała, a niektórzy ludzie przestają ją przyjmować z powodu działań niepożądanych, takich jak biegunka i wzdęcia.

Mark Febbraio z Monash University w Australii i jego współpracownicy opracowali alternatywny lek oparty na białkach sygnałowych, które wiążą się z receptorem o nazwie gp130 znajdowanym w wielu komórkach naszego ciała i wiadomo, że mają korzystny wpływ na metabolizm.

Aby stworzyć lek, zespół połączył części dwóch różnych ludzkich białek sygnałowych i wprowadził różne inne poprawki, aby stworzyć “designerskie” białko sygnalizacyjne o nazwie IC7Fc. Kiedy wstrzyknęli je otyłym myszom, miało wiele korzystnych efektów, w tym obniżenie poziomu cukru we krwi.

Zwierzęta również jadły mniej, schudły i miały zwiększoną gęstość kości. Utrata masy ciała była spowodowana utratą tłuszczu, nie było spadku masy mięśniowej. Natomiast otyłe myszy, które były po prostu karmione mniej bez podawania IC7Fc, traciły zarówno masę mięśniową, jak i tłuszcz. U ludzi utrata masy ciała może wystarczyć do przywrócenia prawidłowego poziomu cukru we krwi.


Lek zapobiegał także gromadzeniu się tłuszczu w wątrobie. Początkowe eksperymenty na małpach wydają się potwierdzać wyniki.

Zespół twierdzi, że żaden istniejący lek nie ma tak korzystnego wpływu na zdrowie i metabolizm, a jeśli zadziała u ludzi, może być szczególnie pomocny dla osób starszych ze względu na jego wpływ na mięśnie i kości.

Ponieważ lek składa się z białka, należy go wstrzykiwać, a nie przyjmować w postaci tabletek. Ale potrzebny byłby tylko jeden zastrzyk na tydzień.

Febbraio próbuje zdobyć fundusze na próby na ludziach.

Źródło: www.newscientist.com

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz