fbpx
Wiadomości

Plastikowe torebki herbaty wrzucają do kubka miliardy cząstek mikroplastiku!Miłośnicy herbaty zostali zaalarmowani do unikania plastikowych torebek po tym, jak testy wykazały, że jedna torebka wrzuca do każdej filiżanki miliardy cząstek mikroplastiku.

Kanadyjski zespół odkrył, że zaparzanie plastikowej torebki z herbatą w temperaturze parzenia 95 ° C uwalnia około 11,6 miliarda mikroplastików – maleńkich kawałków plastiku o wielkości od 100 nanometrów do 5 milimetrów – do jednej filiżanki. To kilka rzędów wielkości więcej niż inne produkty spożywcze i napoje.

„Uważamy, że to dużo w porównaniu z innymi produktami zawierającymi mikroplastiki”, mówi Nathalie Tufenkji z McGill University. „Sól kuchenna, która ma stosunkowo wysoką zawartość mikroplastiku, zawiera około 0,005 mikrograma plastiku na gram soli. Filiżanka herbaty zawiera tysiące razy większą masę plastiku – 16 mikrogramów na filiżankę. ”

Potencjalna toksyczność

Zespół Tufenkji kupił cztery różne torebki herbaty ze sklepów i kawiarni w Montrealu, rozciął je i umył, zanurzył w wodzie o temperaturze 95 ° C i przeanalizował wodę za pomocą mikroskopów elektronowych i spektroskopii. Zastosowano też kontrolę nieobciętych torebek z herbatą, aby sprawdzić, czy to nie cięcie powodowało wypłukiwanie mikroplastików.Podczas gdy mikroplastiki coraz częściej znajdują się w wodzie pitnej, Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że nie ma dowodów na to, że zagrażają zdrowiu ludzi. Aby przetestować potencjalną toksyczność cząstek uwalnianych przez plastikowe torebki herbaty, Tufenkji i jej zespół wystawili pchły wodne na zanieczyszczoną wodę.

„Cząsteczki nie zabiły pcheł wodnych, ale spowodowały znaczące efekty behawioralne i wady rozwojowe”, stwierdzają i dodaje , że potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć możliwe skutki zdrowotne u ludzi.

W międzyczasie Tufenkji sugeruje czytelnikom artykułu, aby unikali plastikowych torebek z herbatą. „Herbatę można kupić w papierowych torebkach lub jako sypaną, co eliminuje potrzebę stosowania tego jednorazowego opakowania z tworzywa sztucznego.”

Referencje czasopismo: Environmental Science & Technology, DOI: 10.1021 / acs.est.9b02540

Czytaj więcej: https://www.newscientist.com/article/2217483-plastic-tea-bags-shed-billions-of-microplastic-particles-into-the-cup/#ixzz61lBQev8o

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz