fbpx
dolegliwości zdrowe ciało

IBS – te objawy możesz przeoczyć

ibs objawyZespół jelita drażliwego (IBS) to zaburzenie jelit charakteryzujące się między innymi skurczami, wzdęciami oraz napadami zaparć i biegunki. Objawy choroby powoduje zakłócona komunikacja pomiędzy mózgiem a jelitami. Przyczyny choroby nie są do końca znane. Zdarza się, że pierwsze symptomy tej choroby są ignorowane lub mylone z innymi dolegliwościami. Dowiedz się jakie objawy najczęściej występują u chorych na IBS.

1. Ból i skurcze

Doświadczanie bólu i skurczów w dolnej części brzucha to dwa główne objawy IBS. Te dolegliwości prawdopodobnie powoduje nadwrażliwość jelit. IBS wpływa na to, jak mózg i jelita współpracują ze sobą. Zaburzenia w tej sferze mogą wywoływać nadmierne skurcze mięśni jelit. To z kolei prowadzi do bólu podbrzusza.

2. Nadmiar gazu

Chorzy na IBS mogą doświadczać nadmiernej ilości gazów. Lekarze nie znają dokładnej przyczyny takiego stanu rzeczy, chociaż istnieje kilka teorii. Według jednej z nich, IBS powoduje problem z bakteriami w jelitach. Bakterie mogą wytwarzać pewne toksyny, które mogą powodować nadmierne gazy. Inna teoria głosi, że wnętrzności osób z IBS są mniej zdolne do tolerowania i transportu gazu. Prowadzi to do tego, że ludzie z IBS czują się bardziej zagazowani niż inni ludzie.3. Wzdęcia

Uczucie wzdęcia jest kolejnym objawem IBS. Wzdęcie odnosi się do nagromadzenia gazów w jelitach, co może spowodować, że brzuch będzie pełny i bardziej okrągły niż zwykle. Warto dodać, że te same czynniki, które powodują nadmierne gazy w IBS, mogą również powodować wzdęcia.

4. Biegunka

Biegunka jest kluczowym objawem IBS. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie jelit kurczą się bardziej, niż potrzebują. Biegunce mogą towarzyszyć skurcze mięśni. Aby zapewnić normalny ruch jelit, jelito kurczy się i rozluźnia w rytmiczny sposób. Jednak w IBS ten rytm jest zakłócony. IBS może przyspieszyć lub spowolnić skurcze mięśni jelit. IBS może więc powodować zarówno zaparcia, jak i biegunkę w różnym czasie.

Podobnie jak w przypadku innych objawów IBS, biegunka jest związana z komunikacją między mózgiem i jelitami. Trwają badania, które dokładnie wyjaśniają, dlaczego tak się dzieje.5. Zaparcia

Istnieje wiele możliwych przyczyn zaparć, w tym odwodnienie, niedobór błonnika w diecie i stres. IBS może również powodować zaparcia, wpływając na skurcz mięśni jelit.

W zależności od specyficznych objawów występujących u chorego, można rozróżnić następujące objawy IBS:

  • IBS z biegunką i sporadycznymi zaparciami
  • IBS z zaparciami i sporadyczną biegunką
  • IBS mieszane (zaparcia i biegunka)

 

6. Zmęczenie

Objawy IBS odnoszą się również do ogólnego złego samopoczucia. Zmęczenie jest jedną z dolegliwości towarzyszącym tej chorobie. Występuje ono wraz z innymi objwami, w tym jelitowym, stresowi psychologicznemu i jakości życia związanej ze zdrowiem. Problem ten wymaga dalszych badań. Lekarze nadal nie w pełni rozumieją, dlaczego IBS czasami prowadzi do zmęczenia.7. Ból stawów

Osoby z IBS mogą być bardziej narażone na ból stawów. Naukowcy wciąż nie wiedzą dlaczego, ale może to być spowodowane zwiększonym stanem zapalnym w organizmie.

8. Uczucie stresu

Istnieje silny związek między IBS a stresem. Układ nerwowy kontroluje jelita, a także reaguje na stres psychiczny. Związek między IBS a stresem działa w obie strony. Uczucie stresu może pogorszyć objawy IBS, a fizyczne objawy IBS mogą powodować stres psychiczny.

Przeczytaj również artykuł na temat przyczyn i objawów SIBO.

A jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat IBS, sięgnij po książkę Ból trawienia. Diety w chorobach przewodu pokarmowego. 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz