fbpx
dolegliwości

Przyczyny i objawy SIBO. To warto wiedzieć!

SIBO

SIBO, czyli zespół rozrostu bakterii w jelicie cienkim, jest chorobą, która dotyka coraz większej liczby osób. Nierównowaga bakteryjna w jelicie powoduje wzdęcia, biegunkę i ból. Na tę chorobę szczególnie narażone są kobiety i osoby starsze. Ryzyko zapadnięcia na nią dotyczy także osób borykających się z problemami trawiennymi, w tym z zespołem jelita grubego. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy SIBO oraz jak można leczyć tę chorobę.

Objawy SIBO

Oznaki i objawy SIBO są podobne do innych zaburzeń trawiennych, takich jak IBS i nietolerancja laktozy .

Mogą mieć różny stopień nasilenia, od łagodnego dyskomfortu w żołądku do przewlekłej biegunki, utraty wagi i zmniejszonej zdolności wchłaniania składników odżywczych z pożywienia (zaburzenia wchłaniania).

SIBO wpływa bezpośrednio na jelita, powodując niewygodne problemy trawienne. Objawy SIBO obejmują:

  • ból brzucha,
  • wzdęcia,
  • biegunka,
  • zaparcie,
  • nudności,
  • niezamierzona utrata masy ciała.

Przyczyny SIBO

Ten przerost bakterii może się zdarzyć, gdy bakterie z jednej części przewodu pokarmowego przemieszczają się do jelita cienkiego lub gdy naturalnie występujące bakterie w jelicie cienkim namnażają się zbyt mocno.

Ludzie mogą doświadczyć SIBO w wyniku następujących czynników:

  • nienormalnie powolny ruch układu pokarmowego,
  • niski poziom kwasu żołądkowego,
  • fizyczne nieprawidłowości jelita cienkiego,
  • osłabiony układ odpornościowy.

Leczenie

Lekarze leczą SIBO, przepisując antybiotykoterapię i zalecając zmiany w diecie. Osoby, u których wystąpiło niedożywienie lub odwodnienie z powodu SIBO, będą również potrzebować składników odżywczych i płynów, które lekarz może podać w kroplówce dożylnej.

Antybiotyki o szerokim spektrum działania mogą stabilizować mikroflorę jelitową poprzez zmniejszenie liczby bakterii jelitowych. Jedynym sposobem wyleczenia SIBO jest zajęcie się chorobą podstawową.

Do rozwoju SOBO przyczyniają się także inne schorzenia, takie jak celiakia czy cukrzyca. Profilaktyka związana z leczniem tych chorób może pomóc w ząłgodzieu objawów SIBO.

Dieta

Kilka wskazówek dietetycznych może pomóc złagodzić objawy SIBO.

Bakterie jelitowe żywią się węglowodanami. Ogólnie rzecz biorąc, dieta SIBO ogranicza spożycie węglowodanów, aby zapobiec rozwojowi bakterii. Ludzie mogą również skorzystać na diecie o niskiej zawartości żywności nadającej się do fermentacji lub FODMAP.

FODMAP to krótkołańcuchowe węglowodany, które są powszechnie obecne w produktach mlecznych, zbożach oraz niektórych owocach i warzywach. Zmniejszenie spożycia tych pokarmów może złagodzić objawy SIBO i pomóc ludziom zidentyfikować pokarmy, które je wywołują.

Żywność FODMAP obejmuje:

  • oligosacharydy: pszenica, rośliny strączkowe, cebula , szparagi
  • disacharydy (laktoza): mleko, jogurt, masło, sery miękkie
  • cukry proste (fruktoza i glukoza): owoce, miód, żywność z dodatkiem cukrów
  • poliole: owoce zawierające pestki (na przykład wiśnie i brzoskwinie), jabłka, grzyby, fasolka szparagowa

Dieta elementarna to kolejna opcja dla osób z SIBO. Jest to dieta na bazie płynów, którą lekarze stosują w leczeniu ciężkich chorób układu pokarmowego. Ta dieta dostarcza składników odżywczych w łatwostrawnej formie, dzięki czemu organizm może wchłonąć większość z nich, zanim bakterie będą mogły się nimi odżywiać. Chociaż dieta elementarna wydaje się obiecująca, jest droga, skomplikowana i nietrwała. Podczas diety nie wolno spożywać pokarmów stałych ani napojów innych niż woda. Przed przystąpieniem do tej diety należy koniecznie porozmawiać z lekarzem.

Przeczytaj też: IBS – te objawy możesz przeoczyć

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz