fbpx
dolegliwości terapie

Jak pomóc choremu na Alzheimera?

jak pomóc choremu na Alzheimera



21 września obchodzimy Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Choroba ta powoduje nieodwracalne zmiany z mózgu, które z kolei skutkują problemami z pamięcią, orientacją przestrzenną i codziennym funkcjonowaniem. Życie z osoba cierpiąca na Alzheimera z pewnością nie należy do łatwych zadań. Chory wymaga niemal całodobowej opieki. Specyfika choroby sprawia też, iż nierzadko porozumienie między chorym a opiekunem okazuje się bardzo trudne. Jak sobie z tym radzić? Jak pomóc choremu na Alzheimera? Oto kilka rad.

Dostosuj dom

Nie chodzi tu o radykalne przemiany, choć niekiedy i te mogą być wskazane. Skup się na drobiazgach, które dla zdrowych mogą być nieistotne. Ponaklejaj na szafki i szuflady kartki z informacjami o ich zawartości. Nie przechowuj w łatwo dostępnym miejscu kluczyków do samochodu, ważnych dokumentów czy większej sumy  pieniędzy. Dobrym rozwiązaniem jest również powieszenie w widocznym miejscy tablicy korkowej, na której znajdować się będą ważne dla chorego informacje (np. godziny powrotu do domu innych domowników). Dobrze też jest umieści w mieszkaniu duże zegary i kalendarz. Dzięki temu na wczesnym etapie rozwoju choroby można zmniejszyć problem z dezorientacją w czasie chorego.

Ważna kwestia pozostają urządzenia AGD. Jeśli masz w domu kuchenkę na gaz, odcinaj jego dopływ, gdy chory zostaje sam w domu. A jeśli masz taką możliwość – wymień kuchenkę gazową na elektryczną.



Naucz się rozmawiać

Chorzy na Alzheimera stopniowo tracą zdolność komunikowania się. Chory początkowo ma problemy ze zrozumieniem pojedynczych słów, potem zaś całych zdań. Co istotne, potrzebuje czasu na przetworzenie przekazanych mu informacji. Dlatego też w rozmowie z osobą cierpiącą na Alzheimera używaj jak najprostszych sformułowań. Unikaj złożonych wypowiedzi i dokładnych opisów. Im bardziej lakoniczny jest twój komunikat, tym lepiej. Uzbrój się również w cierpliwość. Jak już było wspomniane, chory potrzebuje czasu na przetworzenie słów, które do niego kierujesz. Nie domagaj się natychmiastowej reakcji. Daj mu czas na odpowiedź.

Zapewnij spokojne miejsce

Chorzy na Alzheimera są wrażliwi na bodźce. To, co dla osób zdrowych może być wręcz niezauważalne, dla chorego może stać się przyczyną złości lub lęku. Problem ten widoczny jest szczególnie w sytuacji współwystępujących bodźców. Przykładowo, niezbyt głośna muzyka nie będzie ci przeszkadzać w rozmowie z drugą osobą. Inaczej sytuacja będzie wyglądać w przypadku kogoś cierpiącego na Alzheimera. U niego dwa wspomniane tu czynniki występujące równocześnie będą powodować dezorientację i zagubienie. Dlatego też ważne jest, aby chory miał miejsce, w którym panuje względny spokój. Dzięki temu zyska poczucie bezpieczeństwa.



Zaktywizuj chorego

Alzheimer , przynajmniej w początkowych stadiach, nie musi oznaczać biernej postawy chorego. Wręcz przeciwnie, warto znaleźć mu aktywne formy wypoczynku, które mogą przyczynić się do spowolnienia rozwoju choroby. Do takich form aktywności należeć może: taniec, malarstwo, czytanie, prace w ogrodzie, zabawa ze zwierzęciem. Zachęcaj również chorego do samodzielnego wykonywania podstawowych obowiązków w domu (np. sprzątania).

Nie bój się prosić o wsparcie

Jeśli jesteś opiekunem osoby cierpiącej na Alzheimera, z pewnością wiesz, jak bardzo jest to wymagające zajęcie. Ciągle skupiasz się na tym, jak pomóc choremu na Alzheimera i zapominasz o sobie. Taka sytuacja może niekorzystnie wpływać na twoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Nie bój się zatem prosić o pomoc innych członków rodziny. Możesz również spróbować zorganizować wsparcie sąsiedzkie. Jeśli zajdzie taka potrzeba – zwróć się o pomoc do organizacji specjalizujących się w pomocy potrzebującym. Takie wsparcie można uzyskać w ramach pomocy społecznej lub w ramach płatnych usług. Pamiętaj, prośba o pomoc w takiej sytuacji nie jest powodem do wstydu i nie świadczy o twojej słabości. Nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie sprostać opiece nad chorym.

Choroba Alzheimera nie zaczyna się nagle. Zwykle pierwsze objawy wydają się nieszkodliwe i są ignorowane. Tymczasem odpowiednio wczesne wykrycie choroby pozwala na szybkie wdrożenie leczenia, które pozwoli na opóźnienie postępów choroby (niestety, obecnie nie ma możliwości całkowitego wyleczenia).  Kliknij, aby dowiedzieć się, na jakie objawy warto zwrócić uwagę.



Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz