fbpx
zdrowe ciało zdrowy umysł

Jak rzucić palenie? Poznaj 5 kroków

jak rzucić palenie



Być może jesteś jedną z tych osób, które co roku w grudniu przysięgają, że od 1 stycznia rzucą palenie. Części z nas to się udaje. Ale wielu nie. Okazuje się, że ZNOWU nałóg okazał się silniejszy. Może następnym razem, może z okazji urodzin albo od następnego roku. Wyjście z nałogu (jakiegokolwiek nie tylko z palenia) okazuje się niezwykle trudnym zadaniem, w szczególności, jeśli nie masz planu działania. Jak zatem rzucić palenie> Masz większe szansę na sukces stosując 5 poniższych kroków.

1. Wyznacz termin

Pierwszym krokiem jest wyznaczenie daty, od której zaczniesz proces rzucania palenia lub zaprzestania picia alkoholu. Oczywiście, wielu z nas tak robi. Każdy zna powiedzenie “Nowy Rok, nowa ja”, pod którym kryją się plany rozmaitych życiowych zmian. Musisz jednak pamiętać o trzech kwestiach. Po pierwsze: ustalenie daty jest tylko pierwszym krokiem. Ważnym, ale nie jedynym. Po drugie: termin musi być nieprzekraczalny. Nie ma sensu ustalać terminu, który wielokrotnie będziesz przesuwać. Po trzecie: data nie może być zbyt odległa w czasie. Wyznaczając termin za kilka miesięcy, zdążysz o nim zapomnieć.

2. Zmień środowisko

Jeśli zastanawiasz się, jak rzucić palenie i czemu ci to nie wychodzi, przypatrz się swojemu otoczeniu. Usuń wszelkie rzeczy, które przypominałyby Ci o paleniu (np. popielniczkę). Nie trzymaj zapasowej paczki “na trudną chwilę”. Jeśli twoi znajomi palą, poproś ich, aby nie robili tego w twojej obecności. Unikaj miejsc przesiąkniętych zapachem dymu z papierosów. Oczywiście, nie jesteś w stanie odizolować się od wszystkich bodźców mogących przypominać ci o paleniu. Możesz je natomiast ograniczyć.



3. Odwróć swoją uwagę

Zamiast ulegać pokusie sięgnięcia po papierosy, wymyśl alternatywne zajęcia, takie jak wyjście na spacer lub dzwonienie do przyjaciela lub członka rodziny na rozmowę. Dzięki temu będziesz zajęty i chęć sięgnięcia po papierosy lub alkohol będzie nieco mniejsza. Przygotuj się na radzenie sobie z rzeczami, które wywołują twoje zachcianki, na przykład przebywanie w środowisku, w którym inni palą.

4. Analizuj poprzednie próby

Przejrzyj swoje poprzednie próby wyjścia z nałogu. Pomyśl, co zadziałało, a co nie. Zastanów się, co mogło przyczynić się do nawrotu i odpowiednio wprowadź zmiany.

5. Utwórz sieć wsparcia

Porozmawiaj z rodziną i przyjaciółmi i poproś o ich zachętę i wsparcie. Daj im znać, że rezygnujesz z nałogu. Jeśli sami palą, poproś ich, aby tego nie robili w twojej obecności. Rozważ również rozmowę ze swoim lekarzem na temat metody rzucenia palenia, która jest dla ciebie najlepsza. Mogą istnieć leki, które mogą ułatwić ci ten proces i zwiększyć twoje szanse na sukces.

Masz wątpliwości, czy warto rzucać palenie? Przeczytaj o skutkach tego nałogu.



Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz