fbpx
trening zdrowe ciało

Najlepsze ćwiczenia łagodzące ból przy RZS

rzs ćwiczeniaDla osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) ćwiczenia mogą być niezwykle korzystne w łagodzeniu bólu i sztywności stawów. Przed rozpoczęciem jakiekolwiek programu ćwiczeń, dobrze jest zasięgną porady lekarza lub fizjoterapeuty. Dzięki temu dostosujesz trening do swoich potrzeb i dolegliwości. Niemniej, istnieją ćwiczenia, które mogą szczególnie korzystnie wpływać na zdrowie osób cierpiących na RZS. Sprawdź jakie.

Rozciąganie

Rozciąganie może pomóc poprawić elastyczność, zmniejszyć sztywność i zwiększyć zakres ruchu. Codzienne rozciąganie jest ważne dla złagodzenia objawów RZS. Program ćwiczeń będzie zależał od indywidulanych potrzeb oraz tego, które stawy dotknięte sa chorobą. Rozciąganie często obejmuje powolne i delikatne poruszanie stawami kolan, rąk i łokci. Niekiedy korzystna okazuje się praca z fizjoterapeutą, który rozumie RZS. Dzięki temu można nauczyć się prawidłowych technik rozciągania i dobrać ćwiczenia odpowiednio do swoich preferencji.

Chodzenie

Chodzenie to forma ćwiczeń o niewielkim wpływie, która może pomóc w poprawie kondycji tlenowej, zdrowiu serca i stawów oraz dobrym samopoczuciu. Niezbędne jest noszenie odpowiednich butów i nawodnienie organizmu. Najlepiej jest jest początkowo chodzić powoli, a następnie w miarę możliwości zwiększać tempo.

Dobrze jest rozpocząć chodzenie od płaskich, równych powierzchni, a następnie zwiększać poziom trudności ćwiczenia (np. poprzez wchodzenie pod górę).

Pilates

Pilates to aktywność, która może korzystnie wpłynąć na elastyczność stawów. Pomocne może być wykonywanie pozycji Pilates, które aktywują mięśnie rdzenia i podkreślają ruchy, które pomagają w utrzymaniu stabilności. Pilates może być dobry dla okondycji całego organizmu, podobnie jak tai chi i joga. Na początku warto jest zasięgnąć porad profesjonalnego treneraĆwiczenia w wodzie

Pływanie, aerobik w wodzie i inne delikatne ćwiczenia w wodzie mogą zwiększyć elastyczność, zakres ruchu, siłę i kondycję aerobową. Mogą też też naprężenie i sztywność stawów. Potrzebne są dalsze badania na temat korzyści płynących z ćwiczeń wodnych na RZS. Trzeba jednak zaznaczyć, iż pływnie to sport właściwie dla każdego. Problemy ze stawami nie uniemożliwiają ćwiczeń w wodzie!

Więcej o zaletach pływania możesz przeczytać w artykule Aż 10 korzyści zdrowotnych wynikających z pływania.

Jazda na rowerze

Ponieważ RZS zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, ważne jest, aby serce było tak zdrowe, jak to możliwe. Jazda na rowerze może pomóc poprawić funkcjonowanie układu krążenia oraz zmniejszyć sztywność stawów i poprawić wytrzymałość mięśni nóg. Jeśli w twoim miejscu zamieszkania brakuje ścieżek rowerowych, możesz spróbować ćwiczeń na rowerze stacjonarnym.

Ćwiczenia rąk

RZS może czasami prowadzić do ograniczenia ruchów rak. Chorzy mogą u siebie zaobserwować zmniejszoną siłę chwytu. Prowadzi to niekiedy do upuszczania przedmiotów. Zginanie nadgarstków w górę i w dół, powolne zginanie palców, rozkładanie palców szeroko na stole i ściskanie piłki stresowej może pomóc zwiększyć siłę i elastyczność dłoni.

Więcej na temat chorób stawów możecie dowiedzieć się z książki S.O.S. dla stawów. Wsparcie żywieniowe w chorobach reumatycznych.Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz