fbpx
porady trening

Jak zwiększyć aktywność fizyczną na co dzień?

jak zwiększyć aktywność fizycznąWszyscy wiemy, że aktywność fizyczna stanowi ważny element codziennego dbania o zdrowie. Ale wiedzieć to jedno, a robić to zupełnie co innego. W ferworze codziennych obowiązków często trudno nam znaleźć czas na trening lub zwyczajnie pod koniec dnia nie mamy już na niego siły ani ochoty. jest na to jednak sposób. Nie musisz zapisywać się na siłownię lub wykonywać ćwiczenia, na które nie masz czasu ani ochoty. Po prostu więcej się ruszaj w ciągu dnia! Podpowiadamy jak zwiększyć aktywność fizyczna na co dzień.

Schody

Wchodzenie po schodach to sposób na aktywność fizyczną, który przewijał się już w wielu artykułach. Nic dziwnego – jest to jedna z najprostszych metod na zaangażowanie mięśni nóg i pośladków. Poza tym schody to szeroko dostępne “urządzenie treningowe”. Znajdują się w budynkach mieszkalnych i biurowcach. Zamiast zatem czekać na windę – wejdź na piętro schodami. Wydaje się niewiele, ale regularna wspinaczka może przynieść efekty. Zwłaszcza jeśli na co dzień unikasz aktywności fizycznej.

Rezygnacja z samochodu

Jeśli masz taka możliwość – zrezygnuj z dojeżdżania do pracy lub w inne miejsca samochodem. Najlepszą alternatywą w takim przypadku będzie rower lub spacer. Ewentualnie może być to też komunikacja miejska – konieczność dojścia od przystanku do celu podróży wymusza nieco większą aktywność niż ma to miejsce w przypadku dojazdu samochodem.

Warto dodać, iż codzienny spacer ( nie tylko w konkretnym celu) ma wiele zalet i wcale nie musi być nudna formą aktywności. Dowiedz się więcej na ten temat.Nie parkuj zbyt blisko

Rezygnacja z samochodu jest dobrym pomysłem, jednak czasem może okazać się niemożliwa. Dlatego gdy już udajesz się w jakieś miejsce tym środkiem transportu, wybierz miejsce do zaparkowania znajdujące się w odległości od celu podróży. Przykładowo, nie musisz parkować bezpośrednio pod drzwiami sklepu, w którym akurat chcesz zrobić zakupy. Krótki spacer też może przynieść ci korzyści zdrowotne.

Opieka nad zwierzakiem

Jeśli masz taką możliwość, podejmij się opieki nad zwierzakiem. Obecność zwierzęcia ma nie tylko dobry wpływ na psychikę człowieka, ale też wymusza zwiększeni aktywności fizycznej. Wyprowadzanie na spacer, codzienna zabawa, wizyty u weterynarza… to wszystko sprawia, że musimy się nieco więcej ruszać.

Chodzenie podczas rozmów telefonicznych

Przez ostatnie dwa lata na popularności zyskała praca zdalna. Z tego powodu często korzystaliśmy z urządzeń mobilnych, przede wszystkim telefonu. Rozmowy telefoniczne nie oznaczają jednak bezruchu. Podczas nich możesz spacerować po pokoju, a nawet wykonywać proste ćwiczenia. Warto wykorzystać ten czas.Zakupy w sklepie stacjonarnym

Zakupy przez Internet mają niewątpliwie wiele zalet. Dzięki nim zaoszczędzamy nie tylko czas, ale też niekiedy pieniądze. Wszak sklepy online nie kuszą nas aż tak ekspozycją towarów i dzięki temu kupujemy mniej. Mają one jednak jedną wadę – podczas zakupów nie ruszamy się z miejsca. Oczywiście, jeśli jesteśmy aktywni fizycznie to żaden problem. Gorzej, jeśli unikamy ruchu. Wizyta w sklepie stacjonarnym stanowi sposób na niewielkie zwiększenie swojej aktywności. Konieczność spaceru pomiędzy sklepowymi regałami i przyniesienia zakupów może pomóc nam nieco się rozruszać. Dodatkową zaletą może być wybranie się do sklepu pieszo.

Piłka do ćwiczeń zamiast krzesła

Jak zwiększyć aktywność fizyczną podczas pracy siedzącej? Zamień swoje krzesło biurowe na piłkę do ćwiczeń. Może to pomóc w bólu pleców i poprawić postawę, a siedząc na piłce możesz delikatnie rozciągać ruchomość szyi, miednicy i kręgosłupa. Wypróbuj ruch hula-hoop oraz podwijanie i odpinanie miednicy, aby pomóc w uruchomieniu podstawowych stabilizatorów. Jeśli chcesz dodać trochę pracy brzucha, możesz również spróbować marszów na siedząco lub innych ćwiczeń na piłce — wszystko to siedząc przy biurku!

Ćwiczenia przed telewizorem

Twoją ulubioną formą spędzania wolnego czasu jest oglądanie seriali na Netfixie? To nie wyklucza aktywności fizycznej! Chodź po bieżni, korzystaj z roweru stacjonarnego, rozciągaj się na podłodze, używaj ciężarków do wzmocnienia górnej i całego ciała lub ćwicz pilates podczas następnej sesji oglądania filmów. Na początek możesz też ograniczyć się do krótkich ćwiczeń podczas reklam.

Trzymaj swoje rzeczy do ćwiczeń w pobliżu miejsca, w którym oglądasz filmy lub serial i wykonuj proste ćwiczenia. Zaledwie kilka powtórzeń uginania bicepsa, wyciskania tricepsa lub unoszenia ramion z lekkim obciążeniem dłoni, zrobi ogromną różnicę w sile ramienia, postawie i samopoczuciu.Tańcz!

Mają Cię odwiedzić znajomi? Planujesz, że będziecie siedzieć przy jedzeniu i alkoholu, rozmawiać i śmiać się? To nie jest zły pomysł, ale możecie też do tego włączyć muzykę i potańczyć (oczywiście, jeśli nie przeszkadza to sąsiadom). Taniec to nie tylko świetna rozrywka, ale też aktywność fizyczna, która świetnia oddziałuje na nasz organizm i nastrój.

Porządki

Jak zwiększyć aktywność fizyczną gdy siedzisz w domu? Posprzątaj! Generalne porządki to dobry sposób na trochę ruchu, zwłaszcza, jeśli siedzisz w domu ze względu na aktualna sytuację. Odkurzanie, mycie podłogi, pranie dywanów nie tylko zapewni ci nieco ruchu, ale także korzystnie wpłynie na twoje samopoczucie. Czyste pomieszczenia wpływają bowiem korzystnie na nasze zdrowie i psychikę. 

 

 

 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

1 komentarz

Zostaw komentarz

  • Wybieram schody zamiast windy, jak jest pogoda idę do pracy, bo to tylko 3 przystanki, a po niej ruszam na siłownię. Dobry trening HIIT spali więcej kalorii niż odkurzanie, więc to drugie zostawiam roombie 🙂