fbpx
dolegliwości terapie

Leczenie typowych problemów z tarczycą olejkami eterycznymiCzy olejki eteryczne leczą problemy z tarczycą?

Olejki eteryczne to wysoko skoncentrowane ekstrakty destylowane z roślin. Są one powszechnie stosowane do relaksacji i aromaterapii, ale stały się popularne w ostatnich latach jako całościowe leczenie niema wszystkiego, od depresji po infekcje bakteryjne. Niektórzy uważają, że olejki eteryczne przynoszą też ulgę w chorobach tarczycy.

Tarczyca jest małym gruczołem w kształcie motyla, który wytwarza i uwalnia hormony. Pomaga regulować metabolizm, emocje, funkcje mózgu i prawie wszystkie inne procesy w twoim ciele. American Thyroid Association szacuje, że ponad 20 milionów Amerykanów cierpi na pewien rodzaj choroby tarczycy. Podobnie te liczby wyglądają w Polsce.

Niewiele badań medycznych wykazało bezpośrednią korelację między stosowaniem olejków eterycznych a zdrowiem tarczycy. Ale istnieją na to niepotwierdzone dowody, ale badania mocno sugerują, że olejki eteryczne mogą pomóc w leczeniu objawów niektórych chorób tarczycy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co wiemy o stosowaniu olejków eterycznych w kilku typowych chorobach tarczycy.


Olejki eteryczne dla nadczynności tarczycy

Nadczynność tarczycy to stan, w którym organizm wytwarza zbyt dużo hormonu tarczycy. Typowe objawy to utrata masy ciała, stany lękowe, zaburzenia rytmu serca i osłabienie mięśni.

Olejki eteryczne nie powstrzymują organizmu przed wytwarzaniem zbyt dużej ilości hormonu tarczycy, ale niektóre mogą pomóc złagodzić objawy nadczynności tarczycy.

Trawa cytrynowa

Olej z trawy cytrynowej został zbadany ze względu na jego silne właściwości przeciwzapalne. Jeśli masz obrzęk lub stan zapalny tarczycy, miejscowe stosowanie oleju z trawy cytrynowej może zapewnić ulgę.

Kadzidłowiec

Olejek ten ma właściwości przeciwzapalne, wzmacniające odporność i przeciwbólowe. Pomaga również naprawić barierę ochronną skóry i leczy suchą skórę. Wcieranie kilku kropli olejku kadzidełkowego na suchą skórę spowodowaną nadczynnością tarczycy może złagodzić swędzenie i łuszczenie, a w efekcie pomóc w gojeniu. Olejek kadzidłowy jest dość silny, więc przed zastosowaniem najlepiej rozcieńczyć go innym olejem, takim jak np. olej migdałowy lub olej jojoba.

Lawenda

Jeśli odczuwasz niepokój spowodowany nadczynnością tarczycy, rozważ zastosowanie olejku lawendowego. Olejek lawendowy był używany od wieków jako środek sprzyjający relaksacji. Po rozproszeniu w powietrzu olejek lawendowy zwiększa poczucie spokoju i dobrego samopoczucia.

Wintergreen

Aktywny składnik olejku wintergreenowego, salicylan metylu, jest dobrze przebadanym lekiem przeciwbólowym, który działa podobnie do aspiryny. Olejek Wintergreen może być stosowany jako miejscowy zabieg na bolące stawy i zmęczone mięśnie spowodowane schorzeniami tarczycy.Sandałowy

Olej z drzewa sandałowego został przetestowany w kilku kontekstach, pod kątem jego właściwości przeciwlękowych. Użycie kilku kropli oleju z drzewa sandałowego jako miejscowego zabiegu zastosowanego w punktach ucisku lub rozproszenie oleju z drzewa sandałowego przez dyfuzor aromaterapeutyczny może skutecznie leczyć lęk spowodowany nadczynnością tarczycy.

Sosna

Olejek eteryczny z sosny może zmniejszać stany zapalne i leczyć bolące stawy po nałożeniu na skórę, ale obecne dowody są w większości niepotwierdzone. Olejki eteryczne nie powinny być spożywane. Olej sosnowy jest toksyczny.

Olejki eteryczne do guzków tarczycy

Guzki tarczycy to grudki, które tworzą się na gruczole. Te grudki mogą być stałe lub wypełnione cieczą. W rzadkich przypadkach guzki tarczycy są rakowe. Mogą uciskać przełyk, utrudniając oddychanie. Mogą również powodować wytwarzanie przez tarczycę dodatkowej tyroksyny, hormonu regulowanego przez narząd. Guzki tarczycy czasami nie dają żadnych objawów lub mogą mieć wiele objawów podobnych do  nadczynności tarczycy. Olejki eteryczne stosowane w leczeniu objawów nadczynności tarczycy można próbować leczyć objawy guzków tarczycy.

Olejki eteryczne dla niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest stanem, w którym organizm nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów tarczycy. Objawy, takie jak ból stawów, trudności z zajściem w ciążę i zwiększenie masy ciała mogą wynikać z niedoczynności tarczycy. W wielu przypadkach objawy niedoczynności tarczycy są łatwe do przeoczenia. Niektórzy ludzie nie mają żadnych zauważalnych objawów.

Olejki eteryczne nie mogą zastąpić hormonu tarczycy, ale mogą pomóc w niektórych objawach niedoczynności organu.

Mięta

Wykazano, że Mentha spicata (mięta) jest naturalnym środkiem na bóle stawów. Stosowanie mięty ogrodowej na bolące stawy spowodowane niedoczynnością tarczycy może poprawić krążenie i złagodzić ból.

Mięta pieprzowa

Wiadomo, że olejek miętowy wspomaga trawienie. Wdychanie olejku z mięty pieprzowej może również zmniejszyć nudności. Jeśli twój metabolizm jest powolny od niedoczynnej tarczycy, spróbuj co noc dodawać miętę spożywczą do filiżanki bezkofeinowej herbaty ziołowej. Możesz również dodać olejek do dyfuzora lub rozcieńczyć olejem nośnym i wmasować w brzuch.

Mirra

Mirra była stosowana od wieków jako środek przeciwzapalny. Zmieszanie kilku kropli mirry z innym olejem przeciwzapalnym, takim jak kadzidło, a także olejem nośnikowym, takim jak olej ze słodkich migdałów, stworzy silne miejscowe lekarstwo.

Róża geranium

Olejek różany geranium zastosowano jako sprawdzony środek przeciwzapalny w badaniach klinicznych. Zapalenie związane z niedoczynnością tarczycy można rozwiązać, nakładając miejscowo kilka kropli olejku różanego geranium. Może także pomóc w stanach lękowych związanych z niedoczynnością tarczycy.

Drzewo cedrowe

Cedr jest silnym, pachnącym olejem, który można stosować w leczeniu suchej skóry, objawu chorób tarczycy. Wymieszaj kilka kropli oleju z drzewa cedrowego z olejem nośnikowym, takim jak olej z pestek winogron lub olej jojoba i nałóż miejscowo, aby złagodzić suchą skórę.Alternatywne leczenie

Istnieje wiele tradycyjnych metod leczenia chorób związanych z tarczycą. W wielu przypadkach olejki eteryczne można stosować w połączeniu z lekami na receptę, ale ważne jest, aby omówić to z lekarzem.

Nadczynność tarczycy jest często leczona za pomocą beta-blokerów, leków przeciwtarczycowych lub radioaktywnego jodu. W niektórych, poważnych przypadkach konieczna będzie operacja usunięcia tarczycy.

Niedoczynność tarczycy jest często leczona syntetycznymi hormonami tarczycy. Leki te zastępują hormon, którego organizm nie wytwarza. Lewotyroksyna jest przykładem tego rodzaju leku.

Środki ostrożności

Olejki eteryczne nie są przeznaczone do leczenia poważnych zaburzeń równowagi tarczycy. Chociaż istnieją pewne dowody na poparcie efektywności stosowania olejków eterycznych w chorobach tarczycy, zastąpienie przepisanego leczenia tarczycy olejkami eterycznymi może prowadzić do działań niepożądanych, takich jak przyrost masy ciała, ospałość i uszkodzenie narządów. Jeśli podejrzewasz, że masz chorobę tarczycy, przed użyciem olejków eterycznych porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Olejki eteryczne są w większości nietoksyczne do użytku przez ludzi, gdy są rozproszone w powietrzu lub rozcieńczone i nałożone na skórę. Olejki eteryczne nie są przeznaczone do połykania.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz