fbpx
dolegliwości zdrowe ciało

Mity na temat łuszczycy – to warto wiedzieć!



29 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Łuszczycy. Choroba ta charakteryzuje się przede wszystkim specyficznymi zmianami na skórze. Łuszczyca nie należy do rzadkich dolegliwości, jednakże wiedz na jej temat wciąż nie jest upowszechniana w wystarczającym stopniu. W poniższym artykule przyjrzeliśmy się przekonaniom dotyczącym tej choroby. Poznaj mity na temat łuszczycy i zweryfikuj swoją wiedzę.

  1. Łuszczyca jest zaraźliwa

Chociaż to stwierdzenie jest wszechobecny, pozostaje mitem.  Nie można “złapać” łuszczycy. Jest to stan autoimmunologiczny, w którym układ odpornościowy reaguje niewłaściwie i wytwarza zbyt wiele komórek skóry. Zarażenie się nią jest niemożliwe.

2. Jest tylko jeden rodzaj łuszczycy

Istnieje powszechne błędne przekonanie, że łuszczyca nie ma żadnej odmiany. Tak jednak nie jest. Najczęstszym typem jest duża łuszczyca plackowata z typowymi grubymi srebrzystymi łuskami. Do innych typów należą :

  • Łuszczyca kropelkowa: łuszczące się plamy mają kształt łez.
  • Łuszczyca odwrócona: ten typ tworzy się tylko w obszarach, które mają kontakt z innymi częściami ciała, takimi jak pachy, pachwiny lub obszar pod biustem.
  • Łuszczyca erytrodermiczna: Ten rzadki typ łuszczycy obejmuje łuszczącą się wysypkę, która pojawia się na czerwono na białej skórze i pokrywa większą część ciała.
  • Łuszczyca krostkowa: w tym typie pojawiają się wypełnione ropą guzki, najczęściej na dłoniach i stopach.

3. Łuszczyca jest wynikiem złej higieny

Zdecydowanie nie! Osoby z łuszczycą muszą być bardzo skrupulatne w dbaniu o siebie, ponieważ skóra jest tak obolała i łuszcząca się, że wymaga stałej pielęgnacji.



4. Łuszczycę można wyleczyć

To kolejny mit, ponieważ obecnie nie ma lekarstwa na łuszczycę. Wciąż trwają badania mające na celu poszerzenie wiedzy na temat tej choroby. W przyszłości mogą one zaowocować opracowaniem leku.

Choć łuszczyca jest nieuleczalna, istnieją metody na złagodzenie jej objawów. Można zatem leczyć ją doraźnie.

5. Łuszczyca wpływa wyłącznie na skórę

Mity na temat łuszczycy odnoszą się także do jej zakresu. Zmiany skórne są najbardziej widoczne, jedna nie stanowią one jedynej dolegliwości. Łuszczyca może prowadzić do łuszczycowego zapalenia stawów – choroby autoimmunologicznej najczęściej atakującej kolana lub dłonie i stopy. Problemy zdrowotne mogą dotyczyć również psychiki. Chorzy na łuszczycę nierzadko doświadczają lęku, niepokoju i depresji.

6. Łuszczyca dotyczy tylko dorosłych

Chociaż najczęściej obserwowana u dorosłych – łuszczyca często zaczyna się w wieku młodzieńczym i trwa przez całe życie – można ją zaobserwować u dzieci, a także, rzadko, u niemowląt.

7. Łuszczyca to tylko sucha skóra

Przyglądając się łuszczycowym zmianom skórnym, może się wydawać, że mamy do czynienia z bardzo suchą skórą. Problem jest jednak o wiele głębszy. Struktura skóry ulega zmianie – zwykle “wymiana” skóry następuje co 28 dni, ale w łuszczycy może trwać nawet 4-5 dni. Z powodu tej krótkiej przemiany komórki skóry jeszcze nie dojrzały, co powoduje ich narastanie w grube łuski, których organizm nie może jak zwykle zrzucić.

Ponad to naczynia krwionośne również zmieniają się i zbliżają do powierzchni, co powoduje, że obszary, jeśli są zadrapane, krwawią, stają się bardzo czerwone i obolałe.

Cierpisz na łuszczycę? Pozna naturalne sposoby na złagodzenie objawów tej choroby.



 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz