fbpx
dolegliwości

Niedoczynność tarczycy a zdrowie psychiczne – jaki jest związek?Niedoczynność tarczycy jest zaburzeniem, które najczęściej kojarzy się z takimi objawami jak osłabienie i przybieranie na wadze. W istocie, to jedne z najczęściej występujących dolegliwości w przypadku tego stanu. Niedoczynność tarczycy wpływa jednakże też na nasze zdrowie psychiczne. W jaki sposób? Jakie są psychiczne objawy niedoczynności tarczycy? 

Czym jest niedoczynność tarczycy?

Tarczyca jest niewielkim, ale bardzo aktywnym gruczołem, który produkuje trzy hormony: tyroksynę, trójjodotyroninę oraz kalcytoninę. Pierwsze dwa odpowiadają głównie za prawidłową przemianę materii. Kalcytonina z kolei odpowiedzialna jest za utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia w organizmie. W przypadku niedoczynności tarczycy, organ ten nie produkuje wystarczającej ilości wymienionych tu hormonów. Zaburzenie to może wynikać z różnych przyczyn, takich jak choroba Hashimoto, usunięcie operacyjne tarczycy lub stosowanie jodu promieniotwórczego.

Najczęstsze objawy niedoczynności tarczycy

Jednym z najczęściej występujących objawów niedoczynności tarczycy jest tycie. Pacjencie bardzo często zauważają, że coś jest nie tak, gdy ich waga w sposób niekontrolowany rośnie. Z reguły właśnie ten objaw stanowi największy motywator do wizyty u lekarza. Należy jednak podkreślić, iż nie jest to jedyna dolegliwość, z którymi mierzą się pacjenci. Pojawiają się u niech również m.in. bóle mięśni i stawów, wolniejsze bicie serca, spowolniony oddech czy wypadanie włosów.

Więcej na temat objawów przeczytasz TUTAJ.Niedoczynność tarczycy a zdrowie psychiczne

Niedoczynność tarczycy, choć na ogół kojarzone z fizycznymi objawami, niesie również ze sobą zagrożenie dla zdrowia psychicznego. Do najczęstszych objawów psychicznych tego zaburzenia należą:

  • drażliwość,
  • stany lękowe,
  • zmiany nastroju,
  • obniżone libido,
  • bezsenność,
  • problemy z koncentracją,
  • depresja.

Niedoczynność tarczycy może utrudniać nam codzienne funkcjonowanie. Nie należy zatem lekceważyć wymienionych tu objawów. Szczególnie nieleczone objawy depresji mogą okazać się niezwykle groźne dla naszego zdrowia.

Leczenie

Niedoczynność tarczycy jest obecnie chorobą nieuleczalną. Można jednak kontrolować jej ojawy za pomocą środków farmakologicznych. Osoby cierpiące na to zaburzenie przyjmują dodatkowo hormony. Niestety, chorzy musza przyjmować leki przez całe swoje życie.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat chorób tarczycy i sposób ich leczenia, sięgnij po książkę S.O.S. dla tarczycy. Dieta w Hashimoto.

 

 Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz