fbpx
dolegliwości

Czynniki ryzyka osteoporozy. Sprawdź, czy Ciebie też dotyczą!

czynniki ryzyka osteoporozy



Osteoporoza jest coraz częściej diagnozowanym schorzeniem. WHO uznaje je za chorobę cywilizacyjną. Na świecie choroba ta dotyka 22,1% kobiet i 6,1% mężczyzn powyżej 50. roku życia. Na osteoporozę choruję jednak także i młodsze osoby. Jakie są przyczyny tego schorzenia? Czy można mu zapobiec? Poznaj czynniki ryzyka osteoporozy. Na niektóre z nich masz wpływ!

Czym jest osteoporoza?

Osteoporoza to choroba dotykająca układ szkieletowy. W jej przebiegu dochodzi do zmniejszenia gęstości kości oraz stopniowego zaniku tkanki kostnej. W rezultacie kości stają się niezwykle podatne na złamania, nawet w wyniku pozornie niewielkiego obciążenia.

Osteoporozę dzielimy na dwa podstawowe typy:

  • pierwotną – jej przyczyną jest najczęściej wiek chorego;
  • wtórną – jest skutkiem innych chorób, zażywanych leków lub innych czynników.


Czynniki ryzyka osteoporozy

Istnieje cała gama potencjalnych przyczyn rozwoju omawianej tu choroby. Należy podkreślić, iż czynniki ryzyka osteoporozy dotyczą zarówno przyczyn od nas zależnych, jak i tych na które nie mamy wpływu.

Niezależne od nas czynniki ryzyka osteoporozy

Spośród czynników, na które nie mamy wpływu, wymienić można:

  • Wiek: osteoporoza kojarzona jest ze schorzeniami osób po 50 . roku życia; zmniejszenie gęstości kości następuje jednak już w okolicach 35. roku życia.
  • Zmniejszone hormony płciowe: niższy poziom estrogenów może utrudniać regenerację kości.
  • Waga i wzrost: osoby bardzo szczupłe, a także wysokie są bardziej narażone na ryzyko osteoporozy.
  • Czynniki genetyczne: posiadanie bliskiego członka rodziny z rozpoznaniem złamania szyjki kości udowej lub osteoporozy zwiększa prawdopodobieństwo osteoporozy.
  • Wcześniejsze złamania: osoba w wieku powyżej 50 lat z wcześniejszymi złamaniami po urazie niskiego poziomu jest bardziej podatna na diagnozę osteoporozy.

Czynniki, na które mamy wpływ

Choć w wielu przypadkach zachorowanie na osteoporozę jest nieuniknione, istnieje wiele czynników mogących przyspieszyć rozwój tej choroby. Należą do nich:

  • brak ruchu,
  • niedostateczna ekspozycja na światło słoneczne;
  • dieta uboga w wapń i witaminę D,
  • niedożywienie,
  • palenie tytoniu,
  • spożywanie nadmiernej ilości alkoholu.



Leczenie

Osteoporozę leczy się głównie poprzez farmakologię. W Polsce najczęściej stosowanymi lekami są bisfosoniany. Od 2012 roku refundowany jest również denosumab. Jest to lek biologiczny, który podaje się za pomocą iniekcji podskórnej raz na 6 miesięcy.

O ile farmakologia stanowi podstawę leczenia osteoporozy, o tyle nie można również zapominać odpowiedniej modyfikacji diety i, jeśli jest to konieczne, suplementacji witaminy D (dowiedz się więcej na temat roli tej witaminy w diecie).

Przy osteoporozie niewskazane jest natomiast spożywanie nadmiernej ilości tłuszczów zwierzęcych, gdyż zwiększają one wydalanie wapnia z organizmu. Należy także całkowicie wykluczyć alkohol.



 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz