fbpx
dolegliwości zdrowe ciało

5 mitów na temat otyłości

otyłość

24 października obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Inne źródła jako datę tej okazji wskazują 1 marca. Niemniej, niezależnie od konkretnej daty, warto poruszyć kwestię tej choroby. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, iż otyłość jest obecnie poważnym problemem. Zewsząd otacza nas jedzenie. Do poszczególnych artykułów spożywczych dodawane są niezdrowe dodatki. Coraz mniej się ruszamy – mamy siedzącą pracę, a powszechnie dostępne formy rozrywki również nie wymagają od nas wysiłku fizycznego. Te wszystkie czynniki sprzyjają rozwojowi otyłości. Sprawy nie ułatwia także dezinformacja. W Internecie można znaleźć wiele nieprawdziwych informacji dotyczących otyłości. Przyjrzeliśmy się niektórym z nich.



1. Jedz mniej i więcej się ruszaj

W opinii wielu osób tak wygląda recepta na zmniejszenie otyłości. W wielu przypadkach bezpośrednią przyczyną otyłości jest spożywanie większej ilości kalorii niż organizm potrzebuje przez dłuższy czas. Rzeczywiście, zdecydowana większość środków zmniejszających otyłość ma na celu zmniejszenie spożycia kalorii, zwiększenie aktywności fizycznej lub jedno i drugie. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko zbyt duża liczba kalorii i brak ruchu mają wpływ na przyrost masy ciała. Istnieją także inne czynniki zwiększające ryzyko nadwagi i otyłości. Należą do nich: niewystarczająca ilość snu, stres psychiczny, przewlekły ból, substancje zaburzające gospodarkę hormonalną i hormonalną oraz stosowanie niektórych leków.

W takich przypadkach przejadanie się może być na przykład raczej objawem niż przyczyną.

Ponadto niektóre z tych czynników występują razem i pogłębiają problem otyłości. Przykładem tego jest stres. Ze względu na rozpowszechnienie stygmatyzacji wagi otyłość może być dla niektórych osób stresująca, zwiększając w ten sposób poziom stresu i wywołując pętlę negatywnego sprzężenia zwrotnego.

Dowiedz się więcej na temat tego, jakich metod odchudzani unikać.



2. Otyłość zawsze powoduje cukrzycę

Otyłość nie jest bezpośrednią przyczyną cukrzycy. Jest to czynnik ryzyka cukrzycy typu 2, ale nie u każdego z otyłością rozwinie się cukrzyca typu 2 i nie wszyscy chorzy na cukrzycę typu 2 mają otyłość.

Otyłość jest również czynnikiem ryzyka cukrzycy ciążowej, która występuje w czasie ciąży. Nie wpływa natomiast na rozwój cukrzycy typu 1.

3. Osoby z otyłością są leniwe

Jest to krzywdzący stereotyp. Owszem, brak aktywności fizycznej przyczynia się do otyłości, jednak nie jest jedynym czynnikiem. Co więcej, osoby otyłe nierzadko wykazują się podobnym poziomem aktywności jak osoby o “normalnej” wadze ciała.

Należy również wziąć pod uwagę fakt, że nie wszyscy są w stanie regularnie ćwiczyć. Wynika to niekiedy z natłoku innych zobowiązań lub jest skutkiem problemów zdrowotnych.

Ponadto pewne problemy ze zdrowiem psychicznym mogą poważnie wpływać na motywację. Istnieje związek między depresją a otyłością, co dodatkowo pogłębia złożoność.

Oprócz problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, niektóre osoby z otyłością mogą mieć również negatywny obraz swojego ciała, co sprawia, że opuszczenie domu i podjęcie aktywności staje się jeszcze trudniejszym wyzwaniem.



4. Otyłość zawsze jest dziedziczna

Związek między otyłością a genetyką jest złożony. Ktoś, kogo krewni cierpią na otyłość, niekoniecznie sami będą cierpieć na tę chorobę. Jednak ich szansa na to jest większa.

Zrozumienie roli genów i środowiska w izolacji jest trudne. Osoby, którzy mają podobne geny, często żyją razem i dlatego mogą mieć podobne nawyki żywieniowe i styl życia.

Genetyka stanowi istotny czynnik w rozwoju otyłości, jednak nierzadko ważniejsze okazują się czynniki środowiskowe. Nawet będąc obciążonym genetycznie możesz uniknąć otyłości prowadząc zdrowy tryb życia. Nie jest to oczywiście łatwe, ale nie niemożliwe do osiągnięcia.

 5. Otyłość jest problemem estetyki a nie zdrowia

To jest mit. Istnieje kilka schorzeń związanych z otyłością. Na przykład otyłość zwiększa ryzyko cukrzycy, wysokiego ciśnienia krwi, chorób układu krążenia, choroby zwyrodnieniowej stawów, bezdechu sennego i niektórych chorób psychicznych. Nawet niewielka utrata wagi może przyczynić się do polepszenia stanu zdrowia.

Otyłość brzuszna

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat otyłości i sposobów walki z nią, sięgnij po książkę Otyłość brzuszna autorstwa Mileny Nosek.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz