fbpx
pielęgnacja zdrowe ciało

Skąd się biorą problemy z włosami?

problemy z włosami



Wiele problemów z włosami bierze się z niewłaściwej pielęgnacji i źle dobranych kosmetyków, ekspozycji na słońce, ale bywa też wynikiem stresu, niedoborów składników odżywczych, anemii, zaburzeń hormonalnych, schorzeń układu pokarmowego, krążeniowego albo problemów trychologicznych. Skóra głowy zanieczyszcza się kurzem, sebum, rozmaitymi osadami i w wyniku codziennej stylizacji. Często szampon i codzienne mycie nie wystarczą, żeby mieć piękne, zadbane, gęste włosy. Co jakiś czas warto wykonać głębokie oczyszczanie skóry głowy, stosować peelingi, a w przypadku utrzymujących się problemów ze skórą głowy i włosami dobrze jest zasięgnąć opinii trychologa.

Włosy przetłuszczające się

Występują gruczoły łojowe skóry głowy produkują nadmierną ilość sebum. To często wynik błędów dietetycznych – zbyt dużej ilości przetworzonych węglowodanów, cukru, niedoboru witamin, m.in. biotyny. Jednak problem może też wynikać z nieprawidłowej pielęgnacji, zaburzeń hormonalnych albo stanu zapalnego w organizmie.

Włosy przesuszone

Mogą sygnalizować niedobór witamin A i E oraz tłuszczów w diecie.

Włosy wypadające

To często sygnał złej diety, szczególnie eliminacyjnej (np. niskotłuszczowej albo niskowęglowodanowej) i deficytowej (szybkie i nieprzemyślane odchudzanie może prowadzić do problemów z włosami), niedoboru białka, żelaza, witamin z grupy B oraz witaminy D, przyjmowania niektórych leków, przewlekłego
stresu, ale też możliwy objaw kłopotów z tarczycą, anemii, niezdiagnozowanej celiakii. Włosy często wypadają po przebytych chorobach, radio- i chemioterapii, narkozie. Powodem utraty włosów są też zaburzenia hormonalne (łysienie androgenowe u mężczyzn i kobiet, przebyty poród, menopauza) oraz skłonności genetyczne.



Łupież

To schorzenie skóry, które powoduje jej łuszczenie się (białe płatki) i świąd. Występuje nawet u 50% światowej populacji i w większym stopniu dotyka mężczyzn.
Najczęstszą przyczyną łupieżu jest grzyb Pityrosporum ovale (zwany również Malassezia furfur – ten, choć żyje na skórze każdego z nas, nie u wszystkich wywoła łupież) i wzmożona aktywność gruczołów łojowych. Duża jest tu też wina stresu i przemęczenia, niewłaściwej pielęgnacji oraz błędów dietetycznych – nadmiaru nasyconych tłuszczów i cukru, niedoboru m.in. kwasów omega-3, wapnia, magnezu, potasu, witaminy B6. Ciężkie formy łupieżu obejmują stany zapalne skóry. Obiecujące są badania dotyczące wpływu spożycia probiotyków (szczep Lactobacillus paracasei) na zmniejszenie objawów łupieżu.

Łysienie plackowate

Dotyczy 2% populacji i charakteryzuje się niewielkimi obszarami wypadania włosów na skórze głowy (lub na całym ciele). Przyczyna jest wciąż niejasna, ale istnieją mocne dowody na to, że stany zapalne w obrębie mieszka włosowego są spowodowane reakcjami autoimmunologicznymi (układ odpornościowy działa nieprawidłowo i atakuje komórki organizmu).

dieta dla urody

 

Fragment książki BAUTY COOK BOOK. Jak jeść świadomie i wyglądać bosko? autorstwa Beaty Grątkowskie

Premiera: 23 listopada 2022

 

 



 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz