fbpx
trening zdrowe ciało

Pływanie: poznaj 10 korzyści tego ćwiczenia!

pływanie korzyści

Pływanie to świetna forma treningu dla osób w każdym wieku. Pozwala nie tylko utrzymać dobrą formę, ale również wpływa korzystnie na psychikę. Nie ulega wątpliwości, iż pływanie niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Jakich? Przekonajcie się sami.

1. Zapewnia trening całego ciała

Pływanie angażuje prawie każdą większą grupę mięśniową. Wymagając używania rąk, nóg, tułowia i brzucha.

Pływanie również:

  • zwiększa tętno bez obciążania organizmu,
  • poprawia siłę,
  • tonuje mięśnie,
  • poprawia sprawność,
  • pomaga zarządzać wagą.

2. Wzmacnia układ krążenia

Ćwiczenia sercowo-naczyniowe lub cardio obejmują serce, płuca i układ krążenia. Dokładny trening, taki jak pływanie, będzie obejmował ten rodzaj ćwiczeń. Pływanie pozwala także obniżyć ciśnienie krwi oraz zmniejsza ryzyko przedwczesnych zgonów spowodowanych m.in. obciążeniem genetycznym chorobami serca.

3. Pływać mogą osoby w każdym wieku

Niektóre rodzaje ćwiczeń mogą być wyzwaniem dla osób, które nigdy nie uprawiały danego sportu lub nie czują się sprawne fizycznie. Jednak pływanie pozwala na poruszanie się we własnym tempie i może zachęcać nowicjuszy do ćwiczeń.

Pływać można już w bardzo młodym wieku, a większość basenów ma wydzieloną strefę dla początkujących i osób, które wolą pływać wolno.4. Nie obciąża stawów

Pływanie nie powoduje nadmiernego obciążenia stawów.  Osoby z zapaleniem  lub urazem stawów mogą uznać pływanie za odpowiednie ćwiczenie, ponieważ wyporność wody zmniejsza obciążenie chorych stawów.

5. Jest dobre dla osób z kontuzjami

Osoby z urazem lub stanem, takim jak zapalenie stawów, mogą mieć trudności z wykonywaniem ćwiczeń o dużym wpływie. Woda delikatnie wspiera pracę mięśni, więc pływanie będzie dobrym ćwiczeniem dla tych, którzy zmagają się z kontuzjami.

6. Jest dobre dla osób niepełnosprawnych

Niepełnosprawność ogranicza lub nawet eliminuje niektóre formy treningu. Osoby niepełnosprawne fizycznie mogą uznać pływanie za idealne ćwiczenie, ponieważ woda zapewnia opór i wsparcie.

7. Pomaga przy astmie

Oprócz budowania siły sercowo-naczyniowej pływanie może pomóc zwiększyć pojemność płuc i poprawić kontrolę oddechu.

Chociaż wilgotne powietrze w basenach krytych może również pomóc złagodzić objawy astmy , ważne jest, aby pamiętać, że niektóre badania wskazują, że środki dezynfekujące stosowane w basenach mogą pogorszyć objawy tej choroby.8. Jest bezpieczne w czasie ciąży

Pływanie to zalecana forma ćwiczeń dla kobiet w ciąży.

Nadwaga może powodować bóle stawów i mięśni podczas ciąży. Pływanie jest szczególnie popularne wśród kobiet w ciąży, ponieważ woda może utrzymać tę wagę.

Jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem, gdy próbujesz nowej formy aktywności w czasie ciąży.

9. Spala kalorie

Pływanie to doskonały sposób na spalanie kalorii. Należy jednak pamiętać, że ilość spalonych kalorii zależy od wagi osoby i tego, jak energicznie pływa.

Dowiedz się, jakie ćwiczenia spalają najwięcej kalorii.

10. Pomaga radzić sobie ze stresem

Ćwiczenia to świetny sposób na złagodzenie stresu i niepokoju. Ćwiczenia aerobowe mogą podnieść i ustabilizować nastrój oraz ogólnie zmniejszyć napięcie. Pływanie przynosi zatem również korzyści związane ze zdrowiem psychicznym.

 Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz