fbpx
porady trening

Objawy przetrenowania. Nie przesadzaj z ćwiczeniami!

objawy przetrenowania
Mężczyzna zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Przetrenowanie może wystąpić, gdy ćwiczysz bez wystarczającego czasu na regenerację między sesjami. Po pewnym czasie zbyt duża ilość ćwiczeń może być szkodliwa dla zdrowia i utrudniać osiąganie wyników, zwłaszcza jeśli treningi odbywają się blisko siebie. Zespół przetrenowania (OTS) może obniżyć poziom sprawności, negatywnie wpłynąć na wydajność i spowodować kontuzje. Podnoszenie ciężarów, treningi cardio i HIIT mogą prowadzić do wypalenia. Jest to również typowe dla sportowców uprawiających jeden sport. Sprawdź, jakie są objawy przetrenowania i co możesz z nimi zrobić!



Napięcie i ból

Przekraczanie swoich granic podczas intensywnego treningu interwałowego (HIIT) może prowadzić do napięcia i bólu mięśni. Przeciążanie ciała może powodować ból i urazy. Możesz również doświadczyć mikrouszkodzeń w mięśniach.

Urazy

Zbyt częste bieganie może prowadzić do nadużywania urazów, takich jak usztywnienie goleni, złamania przeciążeniowe i zapalenie rozcięgna podeszwowego. Inne urazy spowodowane przeciążeniem obejmują nadwyrężenia stawów, złamania kości i urazy tkanek miękkich. Ćwiczenia o dużej intensywności, takie jak bieganie, powodują stres i zużycie na twoim ciele. Jeśli masz kontuzję, zrób sobie przerwę od wszelkiego rodzaju treningów, aby umożliwić jej wyleczenie.

Zmęczenie

Objawy przetrwnowania obejmują także zmęczenie. Poczucie zmęczenia po ćwiczeniach jest wprawdzie dość normalne, ale zmęczenie pojawia się, gdy twoje ciało wielokrotnie nie regeneruje się w pełni po treningu. Możesz czuć się nadmiernie wyczerpany, szczególnie podczas lub tuż po treningu.

Zmęczenie może się również pojawić, gdy regularnie nie dostajesz wystarczającej ilości paliwa przed treningiem. Twoje ciało musi wtedy wykorzystać rezerwy węglowodanów, białka i tłuszczu na energię.



Zmneijszenie apetytu i utrata wagi

Trening zwykle prowadzi do zdrowego apetytu. Jednak nadmierne ćwiczenia mogą powodować zaburzenia równowagi hormonalnej, które mogą wpływać na uczucie głodu lub sytości. OTS może powodować wyczerpanie, zmniejszenie apetytu i utratę wagi.

Drażliwość i pobudzenie

Przetrenowanie może wpływać na poziom hormonów stresu, co może powodować depresję, mgłę psychiczną i zmiany nastroju. Możesz również odczuwać niepokój i brak koncentracji lub entuzjazmu.

Spadek wydajności

Przetrenowanie może spowodować, że Twoja wydajność będzie stabilna lub zmniejszona, a nie poprawiona. Może się okazać, że masz mniejszą siłę, zwinność i wytrzymałość, co utrudnia osiągnięcie celów treningowych. Przetrenowanie może również spowolnić czas reakcji i prędkość biegu.



Problemy ze snem

Objawy przetrenowania dotyczą także snu. Kiedy twoje hormony stresu nie są w równowadze, możesz mieć trudności ze zrelaksowaniem się i puszczeniem napięcia przed snem. Wchodzi to w kluczowy czas, którego organizm potrzebuje na odpoczynek, naprawę i regenerację podczas snu. Brak dobrej jakości snu może również prowadzić do chronicznego zmęczenia i zmian nastroju.

Dowiedz się, jak poprawić jakość snu.

Zmniejszona odporność

Wraz z uczuciem wyczerpania możesz częściej chorować. Możesz również być podatny na infekcje, łagodne choroby i infekcje górnych dróg oddechowych (URTI).

Przyrost masy ciała

Zbyt dużo ćwiczeń bez wystarczającego odpoczynku pomiędzy nimi może prowadzić do niskiego poziomu testosteronu i wysokiego poziomu kortyzolu, hormonu stresu. Te zmiany hormonalne są często związane z utratą tkanki mięśniowej, przyrostem masy ciała i nadmiarem tłuszczu na brzuchu.



Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz