fbpx
dolegliwości

Pozajelitowe objawy nieswoistego zapalenia jelit

objawy nieswoistego zapalenia jelit



Nieswoiste zapalenie jelit (IBD) to określenie odnoszące się do dwóch chorób” wrzodziejącego zapalenie jelita grubego i choroby Leśniowskiego-Crohna. W przebiegu IBD najczęściej dochodzi do nawracających biegunek, bólu brzucha oraz innych dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Wbrew pozorom IBD dotyka nie tylko przewodu pokarmowego. Pacjenci skarżą się również na szereg dolegliwości niezwiązanych z układem pokarmowym. Jakich? Dowiedz się, jakie są pozajelitowe objawy nieswoistego zapalenia jelit.

Pozajelitowe objawy nieswoistego zapalenia jelit

Problemy ze wzrokiem

Zapalenie części oka (zapalenie nadtwardówki, zapalenie twardówki lub zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej oka) dotyka od 2% do 7% pacjentów z IBD. Jeśli u pacjenta wystąpi ból oka, zaczerwienienie, wrażliwość lub zmiany widzenia, konieczna może być pilna ocena okulistyczna ze względu na ryzyko ślepoty w wyniku niekontrolowanego stanu zapalnego.

Dolegliwości związane ze stawami

Objawy związane z układem kostno-stawowym IBD są najczęstsze i występują nawet u 46% pacjentów z IBD. Mogą objawiać się jako zapalny ból pleców (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa), zapalenie ścięgien lub więzadeł, zapalenie stawów, ból stawów bez zapalenia stawów lub obrzęk palców rąk i nóg (zapalenie palców). Zapalenie stawów może wystąpić zarówno w obrębie szkieletu osiowego (biodra, dolna część pleców, kręgosłup) jak i obwodowego (palce, nadgarstki, łokcie, kolana, kostki).



Układ krążenia

Pacjenci z nieswoistym zapaleniem jelit są nawet trzykrotnie bardziej narażeni na powstawanie zakrzepów krwi w porównaniu z pacjentami bez nieswoistego zapalenia jelit. Czasami te skrzepy mogą przemieszczać się do płuc i nazywane są zatorowością płucną. Objawami zakrzepów krwi mogą być obrzęk nóg lub duszność. Uważa się, że źle kontrolowany stan zapalny w przewodzie pokarmowym jest przyczyną zwiększonego ryzyka krzepnięcia.

Choroby wątroby i dróg żółciowych

Wiele pacjentów z IBD diagnozuje się inne choroby związane z układem pokarmowym. Mowa tu m.in. o pierwotnym stwardniającym zapaleniu dróg żółciowych. Ta choroba występuje aż u 90% chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego.



IBD – charakterystyczne objawy

Powyżej wymieniono pozajelitowe objawy IBD. Niemniej bardziej charakterystyczne dla tego zespołu chorób będą dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Zarówno w przypadku WZJG, jak i choroby Leśniowskiego-Crohna mogą się pojawić:

  • bóle brzucha,
  • biegunka,
  • wzdęcia,
  • zaparcia,
  • utrata apetytu,
  • spadek masy ciała.

Oczywiście należy pamiętać, że każdy pacjent jest inny i choroba może mieć różny przebieg.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat chorób przewodu pokarmowego, sięgnij po książkę Ból trawienia. Diety w chorobach przewodu pokarmowego autorstwa Justyny Pardyki



Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz