fbpx
dolegliwości zdrowe ciało

Przyczyny utraty zębówObecnie do zdrowia zębów przykłada się znacznie większą wagę niż miało to miejsce jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Większość z nas wykazuje się większą dbałością o zęby niż nasi dziadkowie. Wciąż jednak pozostaje aktualny problem utraty zębów. Dlaczego? Dowiedz się jakie są przyczyny utraty zębów i jak można im zapobiec.

Parodontoza

Paradontoza jest jedną z głównych przyczyn utraty zębów. Bakterie, płytka nazębna i kamień nazębny mogą powodować stany zapalne i infekcje, które mogą rozprzestrzeniać się poniżej dziąseł i prowadzić do utraty kości i zębów, jeśli są poważne. Jest to bardzo częste , ponieważ około 70% dorosłych w wieku 65 lat i starszych i 47% dorosłych w wieku 30 lat i starszych ma jakąś formę choroby przyzębia. Na przestrzeni lat badania wykazały, że pewne czynniki, w tym choroby przewlekłe, zwiększają ryzyko chorób przyzębia. Na przykład cukrzyca ma dwukierunkowy związek z chorobą przyzębia, gdzie kontrolowana choroba przyzębia może pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi i odwrotnie.

Próchnica

Próchnica zębów to kolejna główna przyczyna utraty zębów. Podobnie jak choroba przyzębia, próchnica jest powodowana przez bakterie w jamie ustnej. Bakterie te gromadzą się w lepkiej płytce nazębnej na zębach i żywią się cukrami w diecie. W rezultacie uwalniają kwasy, które niszczą zęby. Nieleczona próchnica może zniszczyć duże części zębów, prowadząc do bólu, złamania zębów i (jeśli ciężka) utraty zębów.Uraz

Podczas gdy zapaleniu przyzębia i próchnicy można bardzo zapobiegać, zdarzają się wypadki. Niezależnie od tego, czy jest to sport, czy żucie twardego jedzenia, zęby mogą zostać wybite lub złamane. W każdym przypadku bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak radzić sobie w nagłych wypadkach stomatologicznych i natychmiast udać się do dentysty.

Co robić w przypadku urazu zęba:

  • Natychmiast repozycjonować ząb w zębodole. Jeśli nie można go wymienić, włóż go do mleka, do ust przy policzku lub do awaryjnego zestawu do konserwacji zębów.
  • Jeśli to możliwe, skontaktuj się z dentystą w ciągu 30 minut od urazu.

Czego nie robić w przypadku urazu zęba:

  • dotykać korzenia;
  • płukać ząb środkami chemicznymi;
  • owijać ząb chusteczką;

Jeśli ząb pęknie, ale nie został wybity, zadzwoń do dentysty i natychmiast umów się na wizytę. Utrzymuj obszar w czystości, spłukując ciepłą wodą, zwłaszcza jeśli bolą Cię dziąsła. Jeśli są jakieś ostre krawędzie zęba, wosk dentystyczny jest dostępny w większości drogerii.

Profilaktyka higieny jamy ustnej

Utrata zęba może znacząco wpłynąć na jakość życia, od wpływu na mowę i samoocenę po ograniczenie diety (co może prowadzić do utraty wagi lub otyłości). Co więcej, pandemia COVID-19 doprowadziła do wzrostu stanów zdrowia jamy ustnej związanych ze stresem, takich jak zgrzytanie zębami i pęknięte lub wyszczerbione zęby.

Chociaż przyczyna utraty zębów może być związana z wieloma rzeczami, w dużej mierze można jej zapobiec. Możesz uniknąć bólu i utraty zębów, poprzez zachowanie higieny jamy ustnej. Niezbędne jest nie tylko szczotkowanie, ale także nitkowanie zębów.

Nie zapomnij również o regularnych wizytach u dentysty. Wizyty kontrolne to podstawa zdrowych zębów. Dzięki temu w razie potrzeby można odpowiednio szybko zacząć proces leczenia, co zapobiegnie konieczności wyrwania zęba.

Chcesz wiedzieć więcej na temat zdrowia zębów? Przeczytaj artykuł Zdrowe zęby, lepsze życie.Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz