fbpx
ARTYKUŁ PARTNERA

Rolki dla dzieci – jak połączyć przyjemne z pożytecznym?

Jazda na rolkach to świetny sposób na przyjemne, aktywnie i rodzinne spędzenie czasu. Ale nie tylko. Okazuje się, że ma ona również zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Badania wskazują, że jazda na rolkach posiada wszelkie zalety tak popularnego obecnie biegania, a jest sportem o mniej obciążającym nasz organizm, np. stawy.

Korzyści zdrowotne płynące z jazdy na rolkach są bardzo dobrze udokumentowane naukowo. Może ona być doskonałą alternatywą dla tradycyjnych ćwiczeń aerobowych dla osób w każdym wieku, ale w przypadku dzieci ten sport ma także dodatkowe zalety. Przede wszystkim pomaga wyrabiać nawyk regularnych ćwiczeń – tak ważny w dorosłym życiu. Frajda, jaką mają dzieci z jazdy na rolkach, sprawia, że sięgają po nie bardzo chętnie, sport kojarzy im się z czymś przyjemnym, a jednocześnie w ich organizmie dokonują się zmiany, które mają bardzo korzystny wpływ na ich zdrowie.

Postawa

Niektórzy w naturalny sposób utrzymują właściwą postawę i równowagę ciała. Większość z nas ma jednak z tym problem. Z różnych powodów związanych najczęściej z budową ciała mamy skłonność np. do nadmiernego pochylania się albo do przenoszenia ciężaru ciała na jedną ze stron. Jazda na rolkach wymusza niejako poszukiwanie takiego ułożenia ciała w trakcie ruchu, w którym znajduje się ono w stanie równowagi, a więc w optymalnym.
Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne jest odnalezienie właściwej równowagi dla naszego ciała – obniża to znacznie wydatkowanie energii zarówno podczas ruchu, jak i siedzenia, chodzenia, czy stania. Oznacza to, że przy prawidłowym ułożeniu ciała ten sam wysiłek będzie wiązał się ze znacznie mniejszym zmęczeniem.
Jazda na rolkach jest tu nieocenioną pomocą, zwłaszcza w przypadku dzieci, które dopiero kształtują swoją sylwetkę.

Serce

Jazda na rolkach jest doskonałym ćwiczeniem aerobowym wzmacniającym serce. Badania przeprowadzone na niemieckim uniwersytecie w Konstancji wykazały, że umiarkowana jazda na rolkach zwiększa tętno do 140-160 uderzeń na minutę, a jazda bardziej wyczynowa – do około 180 uderzeń na minutę. Regularne wyprawy na rolki są w stanie zwiększyć znacząco wydolność krążeniowo – oddechową twojego dziecka. Dzięki temu uprawianie innych dyscyplin sportu będzie mu przychodziło dużo łatwiej.

Sylwetka

Dietetycy i lekarze ostrzegają, że wzrasta liczba dzieci zagrożonych otyłością. Wpływ na to ma zarówno niewłaściwe odżywianie, jak i siedzący tryb życia, który dotyczy coraz większej grupy dzieci. Spędzają one coraz mniej czasu na powietrzu, a im są starsze, tym zazwyczaj mniej aktywne formy wypoczynku wybierają. Jeśli pojawił się już problem z nadwagą u twojego dziecka, warto podsunąć mu rolki. Podczas godzinnej jazdy można spalić od 300 do 600 kalorii. Pracuje wówczas większość grup mięśniowych w tym brzucha, pośladków, ramion, ud, łydek. Dzięki temu dziecko wątłe ma możliwość zbudowania mięśni, a dziecko otyłe nie tylko w przyjemny sposób zrzuci zbędne kilogramy, ale również ukształtuje swoją sylwetkę.

Praca mózgu

Jak każda forma ruchu rolki dla dzieci są korzystne również w związku z ich rozwojem umysłowym. To świetny sposób na złagodzenie stresu i uwolnienie energii. Jest to szczególnie dobre dla dzieci, które łatwo się rozpraszają, ponieważ uwolnienie nadmiaru energii pozwoli im skupić się w domu, w szkole, na pracy domowej lub innych zadaniach. Z doświadczeń wielu osób wynika, że jazda na rolkach „oczyszcza umysł”, uwalnia od niepokojących myśli, korzystnie wpływa na objawy łagodnej depresji. Nie bez powodu. Badania wykazały, że podczas jazdy na rolkach uwalnia się pokaźna dawka endorfin tzw. hormonu szczęścia. Pozwala ona wygasić wewnętrzne niepokoje, wyciszyć i uspokoić gonitwę myśli. Im dłuższy jest czas jazdy, tym bardziej wyraźny jest pozytywny jej wpływ na stan naszych nerwów i naszego umysłu. Nieocenione znaczenie może to mieć właśnie dla dzieci, które żyją obecnie w ogromnym napięciu, pod presją zarówno szkolną, jak i rówieśniczą, a niejednokrotnie także rodzinną.

Rolki dla dzieci

Od kiedy można zacząć naukę jazdy na rolkach? Kwestia jest indywidualna, układ kostny i mięśniowy dojrzewa u każdego dziecka inaczej, ale lekarze wskazują, że w wieku lat czterech dziecko powinno być już gotowe na takie wyzwanie. Nauka powinna odbywać się małymi krokami. Na początku wystarczy założyć rolki na 5 minut, tak by dziecko oswoiło się zarówno z obciążeniem na nogach, jak i z koniecznością utrzymania równowagi. Z każdym kolejnym podejściem czas ten można nieco wydłużać, ale zawsze trzeba być uważnym, by dziecko nie poczuło się za bardzo zmęczone i nie zniechęciło się zanim jeszcze poczuje frajdę jazdy. Nie bez znaczenia jest również dobór odpowiednich rolek. Propozycje można znaleźć między innymi tu: https://www.asport.pl/k/1237/rolki-dla-dzieci/. Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego zrobione są kółka rolek – najlepszym rozwiązaniem są kółka z poliuretanu. Natomiast kółka plastikowe będą mniej komfortowym rozwiązaniem, oprócz ograniczonej trwałości, ich wadą jest to, że dziecko będzie mocniej odczuwało każdą nierówność terenu. W przypadku dzieci ważne jest, by but dobrany do rozmiaru stopy dziecka. Nie należy kupować rolek o „numer za dużych”, większość modeli posiada regulację, co sprawia, że można je łatwiej dostosować do rozmiaru stopy dziecka i nie trzeba ich co sezon zmieniać. Jeśli zastanawiamy się nad wyborem między butami bardziej zabudowanymi a miękkimi, w przypadku dzieci – zwłaszcza mniejszych – lepiej wybrać te twardsze. Będą one lepiej stabilizować stopę dziecka w czasie jazdy.