fbpx
Wiadomości

Samo przebywanie z kimś, kogo kochasz, może zmniejszyć ból fizyczny



Przebywanie z ukochanym może przynieść wiele czasem zaskakujących korzyści zdrowotnych. Badania wykazały, że samo dotknięcie tego, którego kochamy, może działać przeciwbólowo. Nowe badania sugerują, że nawet przebywanie w obecności ukochanej osoby może pomóc zmniejszyć ból.

Według nowego badania po prostu przebywanie w pobliżu osoby, którą kochamy, może pomóc nam zmniejszyć odczywanie bólu.
Badania opublikowane niedawno w zeszłym roku wykazały, że gdy ktoś trzyma się za ręce ze swoją drugą połówką, staje się bardziej odporny na bolesne bodźce.

Badanie sugeruje, że dzieje się tak, ponieważ gdy dotykamy kogoś, kogo kochamy, nasze fale mózgowe synchronizują się, dzięki czemu bolesne bodźce wydają się mniej odczuwalne.

Ale czy naprawdę po prostu przebywanie w towarzystwie osoby, którą kochamy, może mieć taki sam efekt? Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Health Sciences, Medical Informatics and Technology w Hall, Austria oraz University of Balearic Islands w Palma de Mallorca, Hiszpania, stwierdza, że tak.

Według naukowców przebywanie w tym samym pokoju, co nasz partner, może poprawić naszą tolerancję na ból, nawet jeśli nie trzymamy się za ręce, w inny sposób nie dotykamy lub nie otrzymujemy wsparcia słownego. Wyniki badania zostały opublikowane w Scandinavian Journal of Pain.

„Aby poszerzyć naszą wiedzę na temat roli różnic indywidualnych w modulowaniu bólu społecznego, niniejsze badanie miało na celu zbadanie implikacji dyspozycyjnej empatii, która odnosi się do stabilnej tendencji do bycia świadomym i zastępczo doświadczania myśli, uczuć i spostrzeżeń innej osoby ”- wyjaśniają autorzy w pracy naukowej.

Obecność partnera może „zmniejszyć ostry ból”

Do badań badacze zrekrutowali 48 par heteroseksualnych, w których partnerzy mieli średni wiek 25,40 lat. Partnerzy byli razem przez średnio 3,22 lat.

Aby ocenić empatię każdego partnera, naukowcy poprosili go o wypełnienie kwestionariusza. Następnie przetestowali, jak każda osoba reagowała na ból uciskowy w dwóch różnych warunkach eksperymentalnych: kiedy byli sami i kiedy byli w obecności partnera.

W drugim scenariuszu partner, choć obecny w pokoju, pozostał całkowicie bierny, nie dotykając się ani nie rozmawiając z partnerem. Aby zmierzyć wrażliwość na ból za każdym razem, naukowcy zastosowali specjalne narzędzie zwane algometrem ciśnienia.

Zespół odkrył, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety okazali się bardziej odporni na ból, gdy byli w obecności swojego romantycznego partnera. Co więcej, im wyższy poziom empatii ukochanego, tym wyższa jest jego tolerancja na ból.

„Wielokrotnie mówiono i dotykano, aby zmniejszyć ból ukochanej osoby, ale nasze badania pokazują, że nawet sama bierna obecność romantycznego partnera może zmniejszyć jego , a empatia ukochanego może złagodzić cierpienie emocjonalne podczas ekspozycji na ból”, mówi pierwszy autor prof. Stefan Duschek.

Niemniej autorzy przyznają również, że ich badanie napotyka pewne ograniczenia. Na przykład badacze ostrzegają, że uczestnicy mogli odczuwać mniejszy ból, gdy ich partner był w tym samym pokoju, po prostu dlatego, że ich obecność odwróciła ich uwagę od bolesnego odczucia.

„Nie można wykluczyć, że do pewnego stopnia zmniejszenie bólu było spowodowane rozproszeniem spowodowanym samą obecnością partnera, a nie faktycznym wsparciem” – piszą autorzy.

Mimo to zespół stwierdza, że ich odkrycia wskazują na znaczący wpływ romantycznej więzi na wrażliwość na ból:

„Pomimo ograniczeń […] badanie dostarczyło dowodów, że obecność ukochanego skutecznie zmniejsza ostry ból, nawet bez jego aktywnego sprzężenia zwrotnego, i że efekt ten nasila się wraz z empatią partnera”.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz