fbpx
Wiadomości

Masz 60 lat? Nie zamykaj się w domu, leczy wyjdź do ludzi! Obniżysz ryzyko demencji o 12%!Nowe badania oparte na 28-letnim okresie obserwacji znajdują znaczące dowody na to, że częste kontakty społeczne w wieku 60 lat mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji.

Związek między bogatym życiem towarzyskim a zdrowiem mózgu cieszy się dużym zainteresowaniem społeczności naukowej.

Niektóre badania sugerują, że poziomy interakcji społecznych mogą przewidywać pogorszenie funkcji poznawczych, a nawet demencję, podczas gdy inne wykazały, że towarzyskie spotkania mogą zapobiegać szkodliwym skutkom starzenia się pamięci.

Nowe badania bardziej szczegółowo analizują związek między kontaktami społecznym a demencją. Dr Andrew Sommerlad z Wydziału Psychiatrii na University College London (UCL) w Wielkiej Brytanii jest pierwszym autorem nowego badania.

Sommerlad i współpracownicy rozpoczęli od krytycznej obserwacji istniejących badań. Mówi się, że liczne odkrycia sugerują, że częsty kontakt społeczny może chronić mózg, pomagać zbudować „rezerwę poznawczą”, zmniejszać stres i wpływać bardziej zdrowe zachowania tego ośrodka.

Wiele badań wykazało zwiększone ryzyko demencji i pogorszenia funkcji poznawczych u osób z mniejszą siecią społecznościową lub rzadszymi kontaktami społecznymi. Jednak autorzy zauważają, że większość tych badań miała okres obserwacji krótszy niż 4 lata.

Co więcej, wiele z tych obserwacji może być stronniczych przez odwrotną przyczynowość, co oznacza, że ​​izolacja społeczna może być raczej skutkiem niż przyczyną demencji.

W świetle powyższego Sommerlad i jego współpracownicy postanowili zbadać związek między demencją a kontaktami społecznymi przez znacznie dłuższy okres – 28 lat.

Wyniki pojawiły się w czasopiśmie PLOS Medicine.


Badanie aktywności społecznej i demencji

Sommerlad i jego zespół przeprowadził retrospektywną analizę prospektywnego badania kohortowego o nazwie Whitehall II.

Whitehall II obejmował 10 308 uczestników, którzy mieli 35–55 lat na początku badania, w latach 1985–1988.

Uczestnicy byli obserwowani klinicznie do 2017 r. W tym okresie 10 228 uczestników 6-krotnie raportowało o swojej sytuacji za pośrednictwem kwestionariusza, który pytał o relacje z krewnymi i przyjaciółmi mieszkającymi poza domem.

Status poznawczy uczestników oceniano pięciokrotnie, stosując standardowe „testy pamięci werbalnej, płynności werbalnej i rozumowania”.

Aby określić występowanie demencji, badacze przyjrzeli się trzem bazom danych klinicznych i dotyczących śmiertelności.

Zastosowali modele regresji Coxa z odwrotnym prawdopodobieństwem i dostosowali analizy pod kątem „wieku, płci, pochodzenia etnicznego, statusu społeczno-ekonomicznego, edukacji, zachowań zdrowotnych, statusu zatrudnienia i stanu cywilnego”.

Badanie wykazało, że w wieku 60 lat częstszy kontakt  z przyjaciółmi, ale nie z krewnymi, korelował z niższym ryzykiem demencji.

W szczególności osoba, która widywała przyjaciół prawie codziennie w wieku 60 lat, miała o 12% mniejsze ryzyko rozwoju demencji później, w porównaniu z kimś, kto widywał tylko jednego lub dwóch przyjaciół raz na kilka miesięcy.

„Stwierdziliśmy, że kontakt społeczny w średnim i późnym wieku wydaje się zmniejszać ryzyko demencji. To odkrycie może przyczynić się do strategii zmniejszających ryzyko rozwoju demencji u wszystkich, dodając jeszcze jeden powód do promowania połączonych społeczności i znalezienia sposobów w celu zmniejszenia izolacji i samotności ”. tłumaczy Dr Andrew Sommerlad

Starszy autor badania Gill Livingston, profesor na wydziale psychiatrii UCL, również bierze pod uwagę wyniki odkrycia. Chociaż analiza była obserwacyjna, ryzykuje wyjaśnienie mechanizmów leżących u podstaw tych ustaleń.

„Ludzie zaangażowani społecznie ćwiczą umiejętności poznawcze, takie jak pamięć i język, które mogą pomóc im w rozwoju rezerwy poznawczej – chociaż może to nie powstrzymać zmiany w mózgu, rezerwa poznawcza może pomóc lepiej poradzić sobie ze skutkami wieku i opóźnić wszelkie objawy demencji ”– mówi prof. Livingston.

Mówiąc ogólnie, pojęcie rezerwy poznawczej odnosi się do elastyczności mózgu i zdolności wykorzystania zasobów w nowatorski sposób rozwiązywania nowych problemów i wyzwań. Rzeczy takie jak edukacja i wyszukiwanie nowych informacji też mogą pomóc w tworzeniu rezerwy poznawczej.

Ponadto, prof. Livingston dodaje: „Spędzanie większej ilości czasu z przyjaciółmi może być również dobre dla naszego samopoczucia psychicznego i może korelować z aktywnością fizyczną, co w sumie znacząco wpływa na zmniejszenie ryzyka rozwoju demencji”.


Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz