fbpx
kosmetyki pielęgnacja zdrowe ciało

Serum z witaminą C – 11 powodów dlaczego warto je stosować!

Serum z witaminą C – co daje?

Jeśli interesujesz się nowinkami w dziedzinie pielęgnacji skóry prawdopodobnie słyszałeś o serum witaminy C.

Witamina C jest reklamowana jako jeden z najlepszych składników przeciwstarzeniowych na rynku – i klucz do utrzymania gładkiej, wyrównanej i promiennej karnacji.

Chociaż prawdopodobnie masz witaminę C w swojej diecie, to niestety nie masz pewności że trafi ona prosto do Twojej skóry. Korzystanie z serum i innych produktów do stosowania miejscowego jest najbardziej bezpośrednim sposobem na uzyskanie szybkich i trwałych korzyści.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego powinnaś dodać serum z witaminą C do swojej rutyny pielęgnacyjnej, jak wprowadzić ten produkt i nie tylko.

1. Jest bezpieczne dla większości rodzajów skóry

Witamina C ma doskonały profil bezpieczeństwa. Większość ludzi może stosować miejscowo witaminę C przez dłuższy czas, nie doświadczając żadnych działań niepożądanych.

W rzadkich przypadkach osoby z nadwrażliwością skóry mogą odczuwać drobne podrażnienia.

2. Działa nawilżająco

Fosforan magnezowo-askorbylowy, jedna z głównych pochodnych witaminy C stosowanych w pielęgnacji skóry, wykazał się działaniem nawilżającym dla skóry. Zmniejsza on transepidermalną utratę wody, dzięki czemu skóra lepiej utrzymuje poziom nawilżenia.

3. Rozjaśnia skórę i przywraca jej blask

Witamina C może pomóc w poprawie ziemistego wyglądu (więcej na ten temat poniżej) oraz wygładzić powierzchnię skóry, aby zmniejszyć oznaki zmęczenia. Dodaje skórze młodzieńczego blasku.4. Pomaga zmniejszyć zaczerwienienie i wyrównuje koloryt skóry

Witamina C została wykazała również korzystne właściwości dla leczenia różnorodnych stanów zapalnych skóry. Minimalizacja zaczerwienień może pomóc uzyskać bardziej równomierną cerę, a przez to zdrowszy wyglad.

5. Pomaga usuwać przebarwienia

Przebarwienia – czyli plamy pigmentacyjne, które zawdzięczamy słońcu, śladom po zmianach trądzikowych oraz procesowi starzenia się – pojawiają się, gdy melanina jest nadprodukowana w pewnych obszarach skóry.

Wykazano, że aplikacja witaminy C utrudnia produkcję melaniny. Może to pomóc w blaknięciu ciemnych plam i prowadzić do uzyskania bardziej wyrównanej cery.

Walczysz z trądzikiem? Witamina C nie jest jedyną opcją. Czytaj więcej!

6. Zmniejsza widoczność cieni pod oczami

Serum z witaminą c może pomóc wygładzić drobne zmarszczki, wypełniając i nawilżając okolice oczu.

Chociaż witamina C jest bardziej skuteczna w zmniejszaniu ogólnego zaczerwienienia, niektórzy ludzie twierdzą, że może ona pomóc złagodzić przebarwienia i cienie pod oczami. Czytaj więcej!

7. Poprawia produkcję kolagenu

Witamina C jest dobrze znana ze zwiększania produkcji kolagenu.

Kolagen jest naturalnie występującym białkiem, które z czasem wyczerpuje się. Niższe poziomy kolagenu mogą prowadzić do powstawania drobnych linii i zmarszczek.

8. Może pomóc zapobiegać zwiotczeniu skóry

Produkcja kolagenu jest związana z elastycznością i jędrnością skóry. Kiedy jego poziom zacznie spadać, Twoja skóra może zacząć tracić swoją gęstość i napiecie.

Stosowanie serum z witaminą C może zwiększyć produkcję kolagenu, co skutkuje ogólna poprawą wyglądu i elastyczności skóry.

9. Chroni przed uszkodzeniem słonecznym

Uszkodzenie słoneczne jest spowodowane przez cząsteczki zwane wolnymi rodnikami. Są to atomy z brakującym elektronem. Wolne rodniki wyszukuje inne atomy, z których mogą „ukraść” elektron. Może to prowadzić z czasem do znacznego uszkodzenia skóry.

Witamina C jest bogata w przeciwutleniacze. Chronią one zdrowe komórki skóry, „dając” wolnym rodnikom elektron, a przez to czyniąc je nieszkodliwymi.

10. Może pomóc złagodzić oparzenia słoneczne

Oprócz minimalizacji zaczerwienienia, witamina C przyspiesza regenerację komórek. Zastępuje ona uszkodzone komórki nowymi.

11. Ogólnie poprawia tempo gojenia się ran

Biorąc pod uwagę wpływ na oparzenie słoneczne, nie powinno dziwić, że stosowanie witaminy C może przyspieszyć ogólne gojenie się ran. Zdrowe i szybkie gojenie ran zmniejsza ryzyko zapalenia, infekcji i blizn.Jak stosować serum z witaminą C?

Chociaż miejscowo stosowana witamina C jest ogólnie dobrze tolerowana, wszystkie produkty skórne mogą potencjalnie powodować działania niepożądane. Zawsze należy wykonać test skórny, aby ocenić ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Oto jak to zrobić:

  1. Wybierz mały obszar skóry, który łatwo ukryć, jak  np. przedramię.
  2. Nałóż niewielką ilość produktu i odczekaj 24 godziny.
  3. Jeśli nie wystąpią żadne skutki uboczne, możesz zastosować go na twarzy. Należy przerwać stosowanie, jeśli wystąpi wysypka, zaczerwienienie lub pokrzywka.
  4. Jeśli żadne zmiany nie wystąpią – nadszedł czas na pełną aplikację. W tym celu postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie produktu.

Surowica witaminy C jest zazwyczaj stosowana raz lub dwa razy dziennie. Dobrą praktyką jest następująca kolejność: oczyszczanie, tonizowanie, zastosowanie serum witaminą C, a następnie nawilżanie.

Może być bezpiecznie stosowane w połączeniu z innymi składnikami aktywnymi, chociaż stosowanie obok niacynamidu może sprawić, że witamina C będzie mniej skuteczna.

Potencjalne skutki uboczne witaminy C i zagrożenia

Chociaż podrażnienie jest mało prawdopodobne, należy zawsze wykonać powyższy test przed pełnym zastosowaniem. Tylko w ten sposób można określić, jak Twoja skóra będzie reagować na serum.

Jeśli Twoja skóra jest szczególnie wrażliwa, unikaj produktów zawierających kwas L-askorbinowy. Produkty z fosforanem magnezowo-askorbylowym mogą być dla Ciebie mniej drażniące.

Produkty do wypróbowania

Na stabilność serum wpływają dwie rzeczy – postać produktu i opakowanie.

Następujące pochodne witaminy C zachowują swoje właściwości najdlużej:

  • kwas L-askorbinowy
  • palmitynian askorbylu
  • fosforan magnezowo-askorbylowy

Należy również upewnić się, że produkt nie zawiera wody. Z kolei jego butelka lub opakowanie powinno być nieprzezroczyste i szczelne.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz