fbpx
porady zdrowa kuchnia

Właściwości zdrowotne herbaty rumiankowej. Sprawdź, dlaczego warto ją pić!

właściwości herbaty rumiankowejHerbata rumiankowa jest napojem, który kojarzy się z właściwościami leczniczymi. Wszyscy wiemy, że wywar z rumianku jest zdrowy… ale właściwie dlaczego? I jak go stosować?  Poznaj właściwości zdrowotne herbaty rumiankowej!

Poprawa jakości snu

Rumianek ma wyjątkowe właściwości, które mogą korzystnie wpływać na jakość twojego snu. Zawiera apigeninę, przeciwutleniacz, który wpływa na receptory w mózgu, które z kolei oddziaływają na poczucie senności. Jeśli zatem cierpisz na bezsenność, sięgnij po rumianek. Być może ten prosty sposób pomoże ci zwalczyć bezsenność.

Trzeba jednak w tym miejscu zaznaczyć, iż ta właściwość rumianku wymaga dalszych badań.  Wiemy jednak, że picie herbaty rumiankowej pozwala się zrelaksować i spokojniej zasypiać.

Kontrola cukru we krwi

Picie herbaty rumiankowej może pomóc w obniżeniu poziomu cukru we krwi. Jej właściwości przeciwzapalne mogą zapobiegać uszkodzeniom komórek trzustki, wynikających z wysokiego poziomu cukru we krwi .Zdrowie trzustki jest niezwykle ważne, ponieważ wytwarza ona insulinę, hormon odpowiedzialny za usuwanie cukru z krwi. Herbata rumiankowa jest zatem napojem, który może być zalecany osobom zmagającym się z cukrzyca i insulinoopornością.

Poprawa funkcjonowania układu pokarmowego

Rumianek może pozytywnie wpływać na stan układu pokarmowego. Ściślej mówiąc, wspomaga proces trawienia. Herbata rumiankowa może chronić przed biegunką, wrzodami żołądka, nudnościami. Wynika to prawdopodobnie z jej właściwości przeciwzapalnych. Niemniej problem ten wymaga dokładniejszych badań. Obecne wyniki wyglądają jednak obiecująco.Zdrowie serca

Właściwości zdrowotne herbaty rumiankowej obejmują także kondycję naszego serca. Rumianek jest doskonałym źródłem przeciwutleniaczy flawonowych, które mogą odgrywać rolę w poprawie zdrowia serca. Flawony zostały przebadane pod kątem ich możliwości obniżania ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu.  Dodać należy, iż zbyt wyskoki poziom cholesterolu i nadciśnienie stanowią główne czynniki ryzyka chorób serca i układu krążenia.

Ochrona przed niektórymi rodzajami raka

Przeciwutleniacze znajdujące się w herbacie rumiankowej zostały powiązane z mniejszą częstością występowania niektórych rodzajów raka. Rumianek zawiera przeciwutleniacz apigeninę, która prawdopodobnie zwalcza komórki nowotworowe Wciąż trwają badania mające na celu poszerzenie wiedzy na temat antynowotworowych właściwości rumianku.Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz