fbpx
dolegliwości

Wstydliwy problem: wszawica

wszawica



Wydawać by się mogło, że problem wszawicy w XXI wieku nie powinien już istnieć. Tymczasem okazuje się, że w szkołach i przedszkolach jest to prawdziwa plaga! Wszawica dla wielu stanowi  powód do wstydu. Niesłusznie, gdyż wszami bardzo łatwo się jest zarazić. Czy w związku z tym można zapobiec wszawicy? I w jaki sposób ją leczyć, gdy już nas dopadnie?

Czym jest wszawica?

Wszawica, zwana również pedikulozą, to choroba pasożytnicza wywołana przez wszy ludzkie. Owady te osiągają wielkość kilku milimetrów. Nie mają skrzydeł, za to dzięki sprawnym odnóżom zaopatrzonym w pazurki czepne, potrafią szybko przemieszczać się wzdłuż włosa. Charakteryzują się biało-szarą barwą.

Wszawica często kojarzona jest z brakiem higieny lub ubóstwem. Niesłusznie. Choroba ta występuje we wszystkich rejonach świata, niezależnie od poziomu zamożności, a jej przyczyna nie zawsze leży w zaniedbaniu higieny.

Kto może zachorować na wszawicę?

Wszawica wbrew pozorom jest “demokratyczną” chorobą i może dotyczyć każdego, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania. Istnieje stereotyp, iż problem wszy dotyczy wyłącznie dzieci. Jest to nieprawda, choć przekonanie to nie jest do końca bezzasadne. W istocie, wszawica najczęściej występuje u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Wynika to z faktu, iż choroba ta rozprzestrzenia się w dużych skupiskach ludzi, a do takich właśnie należą placówki edukacyjne. Do tego dochodzą także kolonie i wspólne zabawy, które umożliwiają kontakt fizyczny. Z tego względu dzieci stanowią “nośnik” dla wszy. trzeba jednak wyraźnie podkreślić, iż nie tylko one mogą się nimi zarazić.



Wszawica – jak dochodzi do zakażenia?

Jak już wcześniej wspominano, do zakażenia wszami dochodzi poprzez kontakt fizyczny. Największym zagrożeniem są tu duże skupiska ludzi, takie jak szkoły, przedszkola, a także transport zbiorowy, noclegownie itp. Nie trzeba mieć bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną – wszy mogą znajdować się np. na oparciach foteli w pojazdach transportu zbiorowego. Do zakażenia wszami może dojść także w wyniku używania wspólnych przedmiotów, takich jak szczotki, grzebienie, ozdoby do włosów, koce, ręczniki.

Objawy wszawicy

Najpowszechniejszym i zarazem najwcześniej występującym objawem wszawicy jest swędzenie skóry głowy. Świąd nie musi wprawdzie oznaczać zakażenia wszami, jednak warto skontrolować skórę głowy, zaraz po pojawieniu się tej dolegliwości. W przypadku wszawicy mogą występować niewielkie zaczerwienienia na skórze głowy. Są to ślady po ugryzieniu owadów. Mogą również powstać bąble i grudki. Pojedynczą wesz trudno jest wypatrzy pomiędzy włosami, jednak z czasem, niestety, insektów przybywa na ciele zakażonego. Wówczas choroba jest już widoczna gołym okiem, gdyż owady, choć niewielkie, pozostają widoczne.



Czym grozi wszawica?

Wszawica kojarzy się głównie z problemem estetycznym i dyskomfortem związanym ze swędzeniem skóry. Jej skutki mogą być jednak poważniejsze. Po pierwsze po ukąszeniu owadów powstają swędzące grudki. Jeśli je rozdrapie, może dojść do zakażenia i infekcji. Nieleczona wszawica może powodować również miejscowe łysienie. Choroba ta wpływa także na nasze samopoczucie psychiczne – poczucie wstydu wiąże się wszak z izolacją społeczną i dodatkowym stresem.

Jak leczyć wszawicę?

W przypadku zdiagnozowania wszawicy, należy koniecznie sięgnąć po preparaty zwalczające insekty. W aptekach dostępny jest szeroki wybór tego rodzaju środków. Możemy zastosować preparaty w płynie, żelu szamponie. Lekarz lub farmaceuta z pewnością wskaże najlepszą dostępną opcję. Kurację danym preparatem należy z reguły powtórzyć po 7 lub 10 dniach. Ważne jest, aby wszelkie środki stosowane były według zaleceń specjalisty lub informacji zawartych w ulotce. Kuracji powinni zostać poddani wszyscy domownicy, niezależnie od tego, czy znaleziono u nich wszy.

Pamiętaj! Nigdy nie stosuj do usuwania wszy preparatów przeznaczonych dla zwierząt! Dla ludzi są one nie tylko szkodliwe, ale również często nieskuteczne!

Oprócz użycia odpowiednich preparatów, należy także pamiętać o wyczesywaniu wszy i gnid z włosów oraz częstym praniu odzieży i pościeli w przynajmniej 60 stopniach. Gdy wszawica pojawi się w domu konieczna jest kontrola skóry głowy innych domowników. Trzeba również pamiętać, aby nie korzystać z tych samych grzebieni, ręczników, przyborów toaletowych. Przedmioty tego rodzaju, z których korzystała osoba zarażano należy wyparzyć lub wyrzucić.



Czy można zapobiec wszawicy?

Nie ma metody, dającej całkowitą pewność, że nie zarazimy się wszawicą. Możemy jednak zminimalizować ryzyko zakażenia poprzez zachowanie odpowiednich nawyków higienicznych. Nie korzystajmy wspólnie z przedmiotów takich jak grzebień, szczotka do włosów, czy ręczniki. Jeśli w Twoim domu mieszka dziecko – należy regularnie sprawdzać stan skóry jego głowy i uczulać je, aby nie dzieliło się z innymi osobami przedmiotami do użytku osobistego. Niezwykle istotne jest także zachowanie zasad higieny skóry głowy – mycie i wyczesywanie włosów może zapobiec także innym, przykrym dolegliwościom.



Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz