fbpx
porady zdrowa kuchnia

Mikro- i makroelementy cz.1



Ile to razy w reklamach słyszymy o mikro- i makroelementach, które są bezcenne dla naszego zdrowia. Zasypywani coraz to nowszymi produktami na rynku farmaceutycznym, warto byśmy wiedzieli, co tak na prawdę kupujemy, i co jest nam rzeczywiście niezbędne. Warto zastanowić się, jakie składniki powinniśmy suplementować, a które nie są nam potrzebne. Warto również zastanowić się, czy aby w naszej diecie dostarczamy odpowiednie ilości potrzebnych nam składników. Tym samym rozpoczynamy serię artykułów o mikro- i makroelementach !

Czym są mikro- i makroelementy?

To inaczej składniki mineralne, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Pełną ważną rolę we wszystkich procesach zachodzących w naszym ciele. Są odpowiedzialne za stan naszego zdrowia oraz samopoczucie. Niedobory mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń w organizmie lub do śmierci. Składniki mineralne stanowią około 4% masy naszego ciała. W 100% są dostarczane wraz z pożywieniem, ponieważ nasz organizm nie jest w stanie ich sam wyprodukować.

Czym się różnią?

Mikro- i makroelementy zostały podzielone pod kątem znaczenia dla naszego organizmu. Pierwiastki które są bardziej potrzebne to makroelementy, a te które mają mniejsze znaczenie to mikroelementy. Makroelementy to te, których zapotrzebowanie w diecie przekracza 100 mg na dobę.


Do makroelementów zaliczamy: fosfor, wapń, magnez, chlor, potas, sód, siarka, azot, wodór, tlen, węgiel

Do mikroelementów należą: jod, fluor, żelazo, kobalt, miedź, chrom, cynk, mangan, selen

Jaką funkcję pełnią w naszym organizmie?

Regulują wszystkie procesy biologiczno-fizyczne w organizmie. Pozwalają na prawidłową pracę komórek, tkanek, narządów oraz organów. Przez prawidłową współpracę wszystkich pierwiastków oraz substancji chemicznych organizm człowieka odpowiednio się rozwija i regeneruje. Mikro- i makroelementy wchodzą w skład podstawowych budulców organizmu takich jak: białka, tłuszcze, węglowodany, aminokwasy.

Gdzie się znajdują?

Mikro- i makroelementy znajdują się dosłownie wszędzie. W powietrzu, pożywieniu, ziemi, roślinach… Głównym źródłem składników dla człowieka jest pożywienie: warzywa i owoce oraz produkty zwierzęce.

Skutki niedoboru

Skutki niedoboru mogą być bardzo łagodne, ale w skrajnych przypadkach także śmiertelne. Wszystko zależy od rodzaju substancji oraz od ilości, której brakuje. Najłatwiej sprawdzić poziom pierwiastków przez badania laboratoryjne z krwi. 

aneta_lifestyle

Przez wiele lat trenowałam wyczynowo pływanie i stąd wzięła się moja pasja do sportu oraz zdrowego stylu życia. Ponadto jestem instruktorem pływania i na co dzień pracuję, ucząc i trenując innych. Wiem również jak bardzo ważne jest bezpieczeństwo w wodzie - jestem ratownikiem WOPR oraz studentką kierunku Ratownictwo Medyczne. Moim największym osiągnięciem jest pierwsze miejsce w Ogólnopolskich Zawodach Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym. Z zamiłowaniem prowadzę lifestylowe konto na Instagramie, w którym dzielę się swoimi zainteresowaniami, przepisami oraz zdjęciami z dnia codziennego. Kocham podróżować i odwiedzać nowe kraje. W wolnych chwilach uwielbiam spacerować, gotować i testować nowe przepisy.

Skomentuj

Zostaw komentarz