fbpx
edukacja

7 terapeutycznych zalet kolorowania

Czy próbowaliście już kolorowanek dla dorosłych? Jak się okazuje to nie tylko świetne hobby, ale również źródło wielu korzyści da naszego zdrowia – szczególnie psychicznego. Czyżby to był sposób jak nie zwariować we współczesnym świecie?

1. Pomaga się odstresować

Badania przeprowadzone na pacjentach mających problemy ze stresem pokazały, że kolorowanie – głównie mandali – pomaga takim osobom wyciszyć się i zredukować uporczywe napięcie.

2. Aktywuje obie półkule mózgowe

Jak podaje Gloria Martinez Ayala (psycholog studiująca wpływ kolorowania na mózg) kolorowanie angażuje obydwie półkule mózgu. Logicznej używamy gdy wybieramy kolor dla konkretnego kształtu lub wzoru. Z drugiej strony kiedy decydujemy się na mieszanie i dobieranie kolorów – aktywujemy półkulę kreatywną. Aktywowanie całego mózgu podczas jednej aktywności wpływa na poprawę zdolności wzrokowych oraz koordynacji motorycznej.

3. Przywołuje przyjemne wspomnienia z dzieciństwa

Sięgając po książeczkę z obrazkami do wypełnienia przenosimy się na chwilę do beztroskich czasów dzieciństwa. Pozwala nam to wyciszyć się i odstresować – jak wtedy, gdy w dziecinnym pokoiku puszczaliśmy wodzę fantazji dobierając kolor sukni księżniczki lub wozu strażackiego.

4. Jest jak medytacja

Medytacja to sztuka “wyłączenia się” w celu redukcji natłoku myśli, jaki wciąż nam towarzyszy. Współcześni ludzie, w których głowach nieustanne krążą informacje i polecenia typu: “przygotuj się do wystąpienia w pracy”, “pomóż synowi w zadaniu z matematyki”, “zadzwoń do siostry”, “kup prezent urodzinowy dla żony”, “wynieś śmieci”, “wyprowadź psa”, “pamiętaj o oddaniu książki do biblioteki” – nie mogą tak po prostu i bez kłopotu oddać się medytacji. Tu właśnie z pomocą przychodzą kolorowanki, a w szczególności wspomniane wyżej mandale. Kolorowanie ich jest szczególnie relaksujące ze względu na wypełnianie kolistych wzorów zmierzających do środka okręgu. Pozwala to na ćwiczenie skupienia uwagi i bycia bardziej samoświadomym – jak medytacja!

5. Redukuje niepokój i stany lękowe

Niepokój i stany lękowe to popularna przypadłość dotykająca współcześnie coraz większej ilości dorosłych. Powodują one wiele poważnych symptomów, jak: zawroty i bóle głowy, gorączkę, dreszcze, bezsenność. Wielu terapeutów, chcąc ulżyć swoim pacjentom, bardzo często proponuje im właśnie kolorowanki. Przynoszą im one ulgę i pozwalają odnaleźć dawno utracony spokój.

6. Pozwala na wyrwanie się z codziennej rutyny

Poranna pobudka, droga do pracy, praca, powrót do domu, posiłek z rodziną, przygotowanie na następny dzień, sen. Brzmi znajomo? Też czujesz, że ostatnio nie masz czasu dla najważniejszej osoby – siebie? Spróbuj wyrwać się z rutyny dzięki znalezieniu jakiegoś satysfakcjonującego hobby. Może właśnie kolorowanie przywrócą Ci spokój?

7. Rozwija kreatywność

Niepozorne dobieranie kolorów dla stworzenia idealnego obrazka okazuje się mieć bardzo rozwijający wpływ na naszą kreatywność i zdolności analityczne. Osoby, które regularnie kolorują z czasem zauważają, że łatwiej dobrać im pasujące kolory ubrania, wymyślić zmiany w wystroju wnętrz, a także wpaść na oryginalne rozwiązanie problemu z pracy.

 

Kolorowanie może wydawać się dziecięcą rozrywką, jednak, jak pokazują obserwacje, dorosły może wyciągnąć z niego wiele korzyści. Ilość dostępnych wzorów i tematów jest tak duża, że każdy znajdzie coś dla siebie. Warto zakupić kolorowankę, a nuż i my znajdziemy w niej swoje nowe hobby.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz