fbpx
Wiadomości

Chcesz uniknąć Alzheimera? Zadbaj o swoje zęby

Brzmi absurdalnie? A jednak naukowcy z Uniwersytetu w Bergen odkryli wyraźny związek między bakteriami wywołującymi zapalenie dziąseł a rozwojem choroby Alzheimera.

Bakterie te mogą przenosić się z jamy ustnej do mózgu. Nie wywołują co prawda choroby Alzheimera, ale ich obecność znacznie zwiększa ryzyko rozwoju choroby, a także powoduje szybszy jej postęp. Bakterie te bowiem wytwarzają białko, które niszczy komórki nerwowe w mózgu, co z kolei prowadzi do utraty pamięci. Naukowcy już wcześniej zauważyli ten związek, ale wspomniane badania dostarczyły dowodów opartych na DNA.

Badanie to pokazuje również, że właściwa higiena jamy ustnej – częste mycie zębów i używanie nici dentystycznych – pozwala nie dopuścić do stanu zapalnego dziąseł. “A jeśli już przytrafiło się zapalenie dziąseł i masz kogoś chorego na Alzheimera w rodzinie – mówi dr Piotr Mydel z Laboratorium Badawczego Broegelmanns, Wydział Nauk Klinicznych Uniwersytetu w Bergen (UiB) – to regularnie odwiedzaj dentystę”.

Mydel i jego koledzy zbadali 53 osoby z chorobą Alzheimera i w 96 procentach przypadków stwierdzono w ich komórkach nerwowych obecność białka produkowanego przez wspomniane bakterie. Wiedza ta stwarza szansę na podejście do leczenia choroby Alzheimera: „Udało nam się opracować lek, który blokuje szkodliwe białka produkowane przez te bakterie, opóźniając tym samym rozwój choroby Alzheimera. Planujemy przetestować ten lek jeszcze w tym roku” – mówi Piotr Mydel.

 

Źródło: www.sciencedaily.com

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz