fbpx
trening zdrowe ciało

Chodzenie czy bieganie – co jest korzystniejsze?Chodzenie i bieganie to odpowiednie formy ćwiczeń dla zdrowia serca i utraty wagi. Korzyści i zagrożenia zależą od celów danej osoby oraz aktualnego stanu zdrowia i sprawności. Chociaż obie czynności pozwalają spalić kalorie, schudnąć i zmniejszyć ryzyko chorób serca, toczy się wiele dyskusji na temat tego, co jest lepsze.

Korzyści z cardio

Ćwiczenia sercowo-naczyniowe są również znane jako cardio. Często wykorzystuje główne grupy mięśni w ciele, przyspiesza bicie serca i zwiększa tempo oddychania. Zarówno chodzenie, jak i bieganie należą do ćwiczeń typu cardio.

Trening cardio zapewnia liczne korzyści zdrowotne, np.:

 • spalanie kalorii i tłuszczu w celu utraty wagi,
 • obniżenie poziomu cholesterolu,
 • pomoc w zapobieganiu lub zarządzaniu stanami zdrowia, w tym nadciśnieniem , cukrzycą i chorobami serca,
 • wzmocnienie serca,
 • poprawa jakości snu,
 • obniżenie stresu,
 • zwiększenie wytrzymałość,
 • poprawa zdrowia psychicznego poprzez zmniejszenie lęku i depresji,
 • zwiększenie gęstości kości,
 • wzmocnienie układu odpornościowego.

Warto dodać, iż według badań 30 minut aktywności o umiarkowanej intensywności, takiej jak szybki marsz, wystarczyło, aby zmniejszyć lęk i depresję, a także inne korzyści zdrowotne.

Co jest lepsze do spalania kalorii?

Chodzenie i bieganie zapewniają podobne korzyści zdrowotne, ale bieganie ma przewagę nad chodzeniem, jeśli chodzi o spalanie kalorii.

Według American Council on Exercise osoba ważąca 160 funtów (ok. 72,5 kg) podczas biegania spala około 15,1 kalorii na minutę. Natomiast osoba o tej samej wadze spala około 8,7 kalorii na minutę spaceru.

Liczba kalorii spalanych podczas chodzenia i biegania zależy od kilku czynników, w tym:

 • masy ciała,
 • czas trwania ćwiczeń,
 • intensywność aktywności.

Bieganie spala więcej kalorii na minutę niż chodzenie. Jednak spacerowicze mogą nadal spalać tę samą liczbę kalorii, robiąc to dłużej. Jednak, w zależności od celów danej osoby, chodzenie i bieganie mogą nadal oferować te same korzyści.

Dowiedz się jak urozmaicić swój spacer i spalić więcej kalorii!Co jest lepsze dla zdrowia serca?

Zarówno chodzenie, jak i bieganie są odpowiednie do utraty wagi, poprawy zdrowia psychicznego i poprawy ogólnego stanu zdrowia.

Jedno z badań opublikowanych w amerykańskim czasopiśmie Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology wykazało, że chodzenie i bieganie zmniejszają ryzyko nadciśnienia, wysokiego poziomu cholesterolu, choroby wieńcowej i cukrzycy. Należy jednak zwrócić uwagę, iż badanie to nie dotyczyło bezpośrednio tego, czy chodzenie lub bieganie może korzystnie wpływać na zdrowie serca i cardio.

Według innego amerykańskiego raportu, ​​szybki marsz co najmniej 150 minut tygodniowo wiąże się z niższym ryzykiem chorób serca, cukrzycy, wysokiego ciśnienia krwi i wysokiego poziomu cholesterolu.

Zagrożenia

Chociaż bieganie i chodzenie oferują różne korzyści zdrowotne, w tym utrzymanie prawidłowej wagi i poprawę zdrowia serca, mogą również wiązać się z ryzykiem. Podczas biegania istnieje większe ryzyko kontuzji niż chodzenia. Dzieje się tak dlatego, że bieganie jest bardziej intensywne i obciąża organizm – w szczególności stawy. Co ciekawe, że spacerowicze mają mniejsze ryzyko kontuzji, podczas gdy biegacze mają wysokie ryzyko. Do najczęstszych zagrożeń związanych z bieganiem należą złamania, skręcenia i urazy tkanek miękkich.

Dla biegaczy kluczowe jest podjęcie kroków w celu zmniejszenia ryzyka kontuzji związanych z bieganiem. Jeśli dana osoba ma obawy związane z urazami związanymi z wysiłkiem fizycznym, może zamiast tego rozważyć chodzenie, co zapewnia podobne korzyści zdrowotne jak bieganie, przy zmniejszonym ryzyku kontuzji.

Osoby z zapaleniem stawów, chorobami serca lub innymi przewlekłymi schorzeniami, które rozważają bieganie, powinny najpierw skonsultować się z lekarzem.

Chcesz wiedzieć więcej na temat korzyści zdrowotnych i zagrożeń wynikających z biegania? Przeczytaj nasz artykuł Czy codzienne bieganie jest rzeczywiście zdrowe?Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz