fbpx
dolegliwości trening

Cukrzyca typu 2 – ćwiczenia mogą pomóc!

Fitness zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com



Cukrzyca typu 2  jest powszechnym, ale nie nieuniknionym stanem. Zapobieganie, a nawet odwracanie początku cukrzycy typu 2 jest możliwe — wymaga to tylko pewnego zaangażowania. Podstawą jest oczywiście odpowiednia dieta, ale również aktywność fizyczna. Cukrzyca typu 2 jest chorobą, którą mogą pomóc opanować ćwiczenia. Dowiedz się więcej!

Korzyści zdrowotne ćwiczeń i diety

Dieta i ćwiczenia są kluczowymi elementami skutecznej strategii unikania lub kontrolowania cukrzycy. Dieta i ćwiczenia fizyczne mogą znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy, nawet u osób z wysokim ryzykiem jej zachorowania.

Badania pokazują, że interwencje związane ze stylem życia, takie jak dieta, ćwiczenia i edukacja, mogą poprawić zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 oraz choroby układu krążenia.

Spożywanie pożywnej diety i odpowiednia aktywność fizyczna nie tylko pomagają kontrolować poziom cukru we krwi. Mogą również pomóc w utracie wagi i wysokim poziomie cholesterolu — problemach często ściśle związanych z diagnozą cukrzycy typu 2.

Aktywność fizyczna i odpowiednia dieta może nie tylko pomóc utrzymać w ryzach cukrzycę typu 2, ale także zmniejsza ryzyko wystąpienia jej w przyszłości.



Ćwiczenia i cukrzyca- zacznij od podstaw!

Każde ćwiczenie może pomóc w walce z cukrzycą! Zwłaszcza, że ​​robienie czegoś, co sprawia ci przyjemność, pomaga ci się tego trzymać. Większość dorosłych potrzebuje co najmniej 150 minut tygodniowo umiarkowanej aerobowej aktywności fizycznej lub 75 minut intensywnej aerobowej aktywności lub kombinacji obu. Możesz na przykład wybrać dwa 30-minutowe spacery 2 dni w tygodniu w połączeniu z dwoma 20-minutowymi biegami przez 2 inne dni tygodnia.

Pamiętaj: umiarkowane ćwiczenia aerobowe zwiększają tętno, więc jeśli to możliwe, upewnij się, że te spacery są energiczne!

Jeśli żyjesz z cukrzycą typu 2, wpływ ćwiczeń na poziom cukru we krwi może czasami być natychmiastowy: sprawdź poziom cukru we krwi przed i po 20–30 minutach aktywności przyspieszającej pracę serca, a prawdopodobnie zauważysz obniżoną liczbę.

Przed rozpoczęciem nowego programu ćwiczeń warto porozmawiać ze swoim lekarzem. W zależności od tego, gdzie jesteś z diagnozą, mogą wystąpić pewne problemy zdrowotne, o których należy pamiętać.



Ćwiczenia aerobowe a trening siłowy

Niemal każde ćwiczenia są korzystne dla zdrowia. Warto jednak dodać, że połączenie dwóch konkretnych rodzajów aktywności może dać znacznie lepsze rezultaty.

Ćwiczenia aerobowe można osiągnąć poprzez szybki marsz, bieganie, pływanie, taniec, tenis, koszykówkę i nie tylko. Trening siłowy, czasami nazywany treningiem oporowym, koncentruje się bardziej na budowaniu lub utrzymywaniu mięśni. W czasie takiego treningu wykonuje się ćwiczenia na masę ciała lub obciążające.

Wszystkie te rodzaje ćwiczeń są pomocne w kontrolowaniu poziomu cukru i lipidów we krwi oraz w samodzielnym zachęcaniu do utraty wagi. Mimo to badania pokazują, że połączenie ich może być najskuteczniejszym planem ćwiczeń do kontrolowania poziomu glukozy i lipidów w cukrzycy typu 2.

Jeśli interesuje Cię program ćwiczeń, który łączy ćwiczenia aerobowe i trening siłowy, rozważ rozmowę z fizjoterapeutą lub certyfikowanym trenerem. Mogą pomóc ci znaleźć zajęcia lub zaprojektować osobisty plan, który pomoże ci osiągnąć twoje cele.



Jak zaangażować się w ćwiczenia?

Zaangażowanie w rutynowy program ćwiczeń wymaga odpowiedniego zarządzania czasem i determinacji. Niektórzy mogą również potrzebować dodatkowej pomocy w utrzymaniu motywacji. Nie ulega wątpliwości, że znalezienie odpowiedniej formy aktywności jest kluczowe dla późniejszej motywacji do regularnych ćwiczeń.

Badania pokazują, że kiedy osoby z uporczywym uczuciem zmęczenia kończą treningi, czują się mniej zmęczone niż osoby zmęczone, które spędziły taką samą ilość czasu siedząc na kanapa. Ćwiczenia mogą zatem pomóc nam odpocząć!.

Zmiana stylu życia nie jest łatwa. Na początku może to być trudne i może być konieczne kilkakrotne ponowne uruchomienie. Cukrzycy typu 2 można w niektórych przyapdkach uniknąć dzięki zmianie codziennych nawyków.

Przeczytaj też: Cukrzyca: obalamy najpopularniejsze mity



Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz