fbpx
Wiadomości

Nocne podjadanie – dlaczego głód w nocy jest silniejszy?

nocne podjadanie
Zdarzyło Ci się obudzić w nocy z tak silnym uczuciem ssania w żołądku, że nie mogłaś potem zasnąć? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość.

Nocne podjadanie. Okazuje się, że to nie łakomstwo skłania do nocnego przeszukiwania lodówki.

Naukowcy Brigham Young University w Provo odkryli, że odpowiada za to tzw. mózgowy układ nagrody. Kluczową rolę w nim odgrywa dopamina – neuroprzekaźnik, wytwarzany i uwalniany przez komórki nerwowe w mózgu i rdzeniu kręgowym. Odczuwanie przyjemności lub jej brak związany jest z poziomem dopaminy. Im wyższy, tym mocniejsze doznania przyjemności.

Okazuje się, że w nocy jej poziom spada na tyle, że odczucie nasycenia – nagrody – wymaga więcej wysiłku. Jeśli więc przebudzimy się w nocy z uczuciem głodu, potrzebujemy zjeść więcej i to bardziej kalorycznego jedzenia, by poczuć się nasyconymi.

Jeśli nocne podjadanie jest regularne, pojawia się częściej niż dwa razy w tygodniu, może się wiązać z poważnym zaburzeniem odżywania. Nosi on nazwę zespół nocnego jedzenia. Przyczyn jest wiele od genetycznych przez somatyczne po psychiczne, ale bezpośrednio odpowiada za niego zaburzone wydzielanie dwóch hormonów: melatoniny i leptyny. Obniżenie melatoniny sprawia, że budzimy się w nocy, a obniżony poziom leptyny daje uczucie łaknienia.
Okazuje się jednak, że często wystarczy odpowiednia dieta, by przywrócić właściwy poziom tych hormonów.

Źródło: www.biomedical.pl, www. nazdrowie.pl

Chcesz się dowiedzieć więcej o zaburzeniach odżywiania? Przeczytaj:

Zaburzenia odżywiania – fakty i mity

Czym jest ortoreksja?

Czujesz ciągle głód? Dowiedz się dlaczego:

10 powodów, przez które ciągle jesteś głodny

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz