fbpx
związki

O partnerstwie w związku (ze świętami) –

Już niedługo Boże Narodzenie, a wraz z nim zdobienie domu,przygotowanie i pakowanie prezentów, zakup produktów na świąteczny stół no i oczywiście gotowanie. Ufff… Troszkę się tego nazbierało prawda?  W dawnych czasach cały ten ciężar spadał głównie na kobietę, mamę, lub/i babcię – która uwijała się w ferworze działań niekiedy już od początku grudnia, by zadowolić całą rodzinę.  Oczywiście działo się to ogromnym kosztem jej samej, zmęczenia i napięcia płynącego poczucia odpowiedzialności za całokształt świąt. Na szczęście coraz więcej rodzin traktuje rodzinnie nie tylko same święta, ale też i związane z nimi obowiązki. W jaki sposób i do nas wprowadzić tę tradycję? Oto kilka wskazówek

1. PLANOWANIE

Usiądźcie wspólnie – całą rodziną i zastanówcie się co macie do zrobienia. Jeszcze jest czas, by zdążyć własnoręcznie przygotować kartki świąteczne lub/i ozdoby choinkowe – to frajda i miły czas dla całej rodziny. Bo czy nie przyjemniejsze i bliższe idei świąt jest wspólne klejenie łańcucha w miejsce szaleńczego biegu po sklepach w pogoni za standardowymi ozdobami?

2. LISTA

Stwórzcie listę rzeczy do wykonania – warto rozplanować ją z wyprzedzeniem, tak, by na przykład zakupu prezentów nie zostawiać na ostatnią chwilę (co skutkuje zwykle nieprzemyślanymi lub/i konwencjonalnymi podarunkami w stylu naprędce kupionego w drogerii zestawu szampon+mydło+balsam). Może warto wprowadzić losowanie? Tak by każda osoba (także dzieci, te oczywiście, które nie czekają już na św. Mikołaja) przygotowała prezent dla innej osoby z rodziny. Jest jeszcze czas, by wykonać samodzielnie. Pamiętajmy – nie cena prezentu, ale jego wymowa ma znaczenie.

3. PODZIAŁ OBOWIĄZKÓW

Podzielcie obowiązki. Każda osoba – nawet ta najmłodsza w rodzinie – powinna zaangażować się w przygotowania. Jeśli potrzeba nieco zmotywować maluchy można przyznawać im punkty za wykonane zdanie (u mnie w gabinecie świetnie sprawdzają się świecące w nocy gwiazdki fluorescencyjne).Cięższe i trudniejsze zadania wezmą na siebie oczywiście rodzice – sprawiedliwie dzieląc się zadaniami tak, by żadne z nich nie było bardziej obciążone niż drugie.

4. PARTNERSKI PODZIAŁ ZADAŃ

Z pomocą w partnerskim podziale obowiązków wychodzi nam nowoczesna technika. MICASA to bezpłatna aplikacja na smartfona, która pozwala na samodzielne stworzenie listy obowiązków, przydzielenie punktów trudniejsza rzecz tym więcej punktów), a następnie rozdzielenie zadań między partnerów. Dzięki aplikacji na bieżąco widzimy, jak z listy znikają wykonane już zadania, możemy też porównywać nasze działania, śledząc przyrost punktów u każdej z osób. Co więcej – jeśli aplikacja się sprawdzi serdecznie polecam jej stosowanie także po świętach – partnerstwo w związku nie musi trwać jedynie w Boże Narodzenie.

Jakie mamy korzyści z takiego podejścia do świątecznych przygotowań?

– bycie razem (wspólne tworzenie ozdób czy prezentów),

– dbanie o środowisko i portfel (nie kupujemy niepotrzebnych gadżetów świątecznych, samodzielnie wykonujemy prezenty),

– relacje i spokój (mamy czas na spokojne wybranie/wykonanie prezentów),

– budowanie poczucia obowiązku u najmłodszych (gwiazdkowy system punktowy),

– i przede wszystkim utrwalenie/wprowadzenie partnerstwa w naszej relacji.

Całkiem sensowne bożonarodzeniowe prezenty, nie sądzicie? J

Ewa Kruchowska

psycholożka dzieci i młodzieży, psychoterapeutka w trakcie czteroletniego szkolenia w nurcie CBT, trenerka kompetencji miękkich w tym Kreatywności i Kreatywnego Rozwiązywania Problemów, certyfikowana trenerka WenDo - samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewczynek, wykładowczyni. Właścicielka i psycholożka Gabinetu Pomocy Psychologicznej i Rozwoju Osobistego „Do siebie” w Nowym Targu www.ewakruchowska.pl. Członkini Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przemocy. Pracuje w Punkcie Informacji i Wsparcia dla Osób Uwikłanych w Przemoc w Nowym Targu, w Gminnym Punkcie Konsultacyjnym ds. Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Narkomanii oraz jako wykładowczyni w Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkole Zawodowej. Współautorka czterech monografii naukowych. Specjalistka Zdrowego Zdrowia

Skomentuj

Zostaw komentarz