fbpx
Wiadomości

Podwzgórze mózgowe jest mniejsze u kobiet przyjmujących pigułki!

U podstawy mózgu znajduje się niewielki, ale kluczowy obszar zwany podwzgórzem, który działa jako centrum kontrolne dla układu nerwowego i hormonalnego. Teraz badanie wykazało, że  jest on znacznie mniejsza u kobiet stosujących pigułki antykoncepcyjne.

Agencja Żywności i Leków (FDA) po raz pierwszy zatwierdziła pigułki antykoncepcyjne w Stanach Zjednoczonych w 1960 r. Dzisiaj w USA 12,6% kobiet w wieku od 15 do 49 lat przyjmuje te pigułki.

Ten doustny środek antykoncepcyjny, znany jako „pigułka”, jest jedną z najpopularniejszych form kontroli urodzeń, ale kobiety używają go również do pomocy w wielu różnych schorzeniach, w tym w nieregularnych miesiączkach, trądziku, zespole policystycznych jajników, endometriozie i skurczach.Początkowo producenci zaprojektowali pigułki antykoncepcyjne, aby powstrzymał owulację poprzez hormon progesteron, ale od tego czasu skład środków antykoncepcyjnych zróżnicował się i dał nam szeroką gamę opcjido wyboru. Obejmują one różne kombinacje hormonów, dawki i harmonogramy, w zależności od pożądanego wyniku. Kobiety mogą również używać pigułki, aby pominąć miesiączkę lub całkowicie ją zatrzymać.

Ale co to wykorzystanie siły hormonalnej oznacza dla naturalnego systemu hormonów w ciele?

Przed obecnymi badaniami, które naukowcy przedstawili na dorocznym spotkaniu Radiological Society of North America w 2019 r., niewiele było badań dotyczących wpływu tabletek antykoncepcyjnych na podwzgórze.

Ten niewielki obszar mózgu, który znajduje się nad przysadką mózgową u podstawy narządu, odgrywa istotną rolę w wytwarzaniu hormonów i pomaga kontrolować szereg funkcji organizmu – w tym cykle snu, nastrój, popęd płciowy, apetyt, temperaturę ciała i serce.

Badacze, którzy przedstawili badanie, potwierdzili, że przed ich pracą nie było żadnych doniesień na temat wpływu pigułek antykoncepcyjnych na strukturę ludzkiego podwzgórza.

Brak jest badań nad wpływem doustnych środków antykoncepcyjnych na tę małą, ale istotną część żywego ludzkiego mózgu”, mówi dr Michael Lipton, profesor radiologii w Gruss Rezonans Magnetyczny w Albert Einstein College of Medicine i dyrektor medyczny MRI Services w Montefiore Medical Center, oba w Nowym Jorku.

Może to wynikać z faktu, że do tej pory nie był znany sposób ilościowej analizy badań rezonansu magnetycznego podwzgórza.Dr Lipton wyjaśnił, że poprzednie prace również zainspirowały ich do zbadania tych efektów. „Donieśliśmy o dość interesujących ustaleniach dotyczących ryzyka uszkodzenia mózgu związanego z płcią ” – powiedział. „Kobiety wydają się na nie narażone bardziej niż mężczyźni. Inne badania wykazały, że żeński hormon płciowy progesteron jest neuroprotekcyjny”.

„Ponieważ [doustne tabletki antykoncepcyjne] są szeroko stosowane, chcieliśmy zbadać działanie [doustnych tabletek antykoncepcyjnych] u zdrowych kobiet, aby zrozumieć ich potencjalną rolę w naszych rozbieżnych ze względu na płeć odkryciach. Odkrycie, które tu przedstawiamy, jest jednym z rezultatów tej eksploracji.”

Dramatyczna różnica wielkości podwzgórza

„Nie spodziewałem się, że zobaczę tak wyraźny i solidny efekt” – powiedział dr Lipton. Naukowiec zauważa również: „Odkryliśmy dramatyczną różnicę w wielkości struktur mózgu między kobietami, które przyjmowały doustne środki antykoncepcyjne, a tymi, które ich nie przyjmowały”.Do badania naukowcy zrekrutowali 50 kobiet o dobrym zdrowiu, z których 21 brało pigułki antykoncepcyjne.

Zespół przeprowadził skany rezonansem magnetycznym, które wykorzystują radiologię do generowania obrazów narządów, aby przyjrzeć się mózgowi każdej z 50 kobiet. Następnie zastosowali sprawdzoną metodologię do pomiaru objętości podwzgórza.

„Zweryfikowaliśmy metody oceny objętości podwzgórza i po raz pierwszy potwierdzamy, że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych wiąże się z mniejszą objętością podwzgórza”, mówi Lipton.

Naukowcy odkryli, że kobiety przyjmujące tabletki antykoncepcyjne miały znacznie mniejszą objętość podwzgórza niż te, które nie stosowały doustnych środków antykoncepcyjnych.

Objętość podwzgórza i złość

Chociaż badanie wykazało, że nie było godnego uwagi związku między objętością podwzgórza a zdolnością poznawczą lub zdolnością myślenia kobiet, wstępne ustalenia sugerują, że istnieje związek między mniejszą objętością podwzgórza a zmniejszonym gniewem.

„Odkrycia te są zasadniczo zgodne z wcześniejszymi badaniami [doustnych tabletek antykoncepcyjnych], które wywierają wpływ na regulację nastroju. Nasze odkrycie może reprezentować przejaw mechanizmu leżącego u podstaw tych efektów lub być po prostu niezwiązane. Jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić to jednoznacznie”, powiedział Lipton.

„To wstępne badanie wykazuje silny związek i powinno motywować do dalszych badań nad wpływem doustnych środków antykoncepcyjnych na strukturę mózgu i ich potencjalny wpływ na funkcjonowanie tego narządu”, podsumowuje Lipton.

Odnośnie planów przyszłej pracy, Lipton powiedział: „Dla mojej grupy najważniejszym i bezpośrednim celem jest włączenie roli [doustnych tabletek antykoncepcyjnych] do naszych bieżących badań i dalsze badanie roli normalnych cykli hormonów płciowych związanych z miesiączką, a także rolę androgenów (testosteronu) u mężczyzn i kobiet ”.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz