fbpx
Wiadomości zdrowy umysł

Praca umysłowa może zmniejszyć ryzyko demencji?Pracujesz umysłowo? Twoja praca jest ciężka i często na nią narzekasz? Być może masz rację, jednak wytężona praca umysłowa może mieć też swoje plusy. Okazuje się bowiem, że może zmniejszyć ryzyko demencji! 

Według analizy opublikowanej w sierpniu 2021 r. w The BMJ może zmniejszyć ryzyko demencji w późniejszym życiu . Naukowcy połączyli dane z wielu badań, w których analizowano, w jaki sposób czynniki pracy związane są z chorobami przewlekłymi, niepełnosprawnością i śmiercią. Odkryli, że osoby wykonujące pracę stymulującą funkcje poznawcze miały o 23% mniejsze ryzyko rozwoju demencji w porównaniu z osobami, których praca nie była uważana za stymulującą. Zawody stymulujące poznawcze definiowano jako takie, które pozwalają ludziom podejmować samodzielne decyzje i wymagają wykonywania wymagających zadań.

W badaniach ze Stanów Zjednoczonych i Europy zebrano informacje od ludzi o ich pracy. Wszyscy uczestnicy byli wolni od demencji na początku badania (między 1986 a 2002 rokiem). Kontynuacja identyfikacji demencji trwała do 2017 roku. Po dostosowaniu do innych czynników ryzyka demencji naukowcy odkryli, że osoby wykonujące mniej stymulujące zawody częściej doświadczają pogorszenia funkcji poznawczych. Należy jednak zauważyć, że ta analiza nie mogła ustalić, czy rodzaj pracy wpływa na mózg, czy też związek odzwierciedla inne czynniki. Potrzebne są dodatkowe badania, aby rzucić więcej światła na tę kwestię.

Kwestie związków pomiędzy pracą umysłową i demencją wymagają dodatkowych badań, jednak już dziś możesz poprawić swoją pamięć. Sprawdź, jakie sztuczki mogą ci w tym pomóc!Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz