fbpx
trening

Ćwiczenia na stepperze. Sprawdź, czy to urządzenie jest dla Ciebie!

ćwiczenia na stepperze



Obiecałeś sobie, że w nowym roku będziesz więcej się ruszać. Potem okazuje się, że siłownia jest :nie po drodze”, a w ogóle  to nie masz czasu na nią iść. Do biegania nie ma fajnych miejsc w Twojej okolicy, brakuje też basenu… Znasz to? Na te wszystkie wymówki jest prosta rada: trening w domu. Oczywiście, nie każdy z nas może pozwolić sobie na zainstalowanie w mieszkaniu odpowiedniego sprzętu. Orbiter lub rowerek treningowy zajmują wszak dużo miejsca. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się stepper. Ćwiczenia na stepperze mają wiele zalet. Sprawdź, czy są dla Ciebie!

Jakie mięśnie angażują ćwiczenia na stepperze?

Ćwicząc na stepperze przede wszystkim modelujesz i wzmacniasz mięśnie nóg. Dzięki regularnemu treningowi wysmuklisz nie tylko łydki i uda, ale także pośladki. Dodatkowo możesz również zwalczyć problem cellulitu.

Ćwiczenia na stepperze pozytywnie wpływają również na kręgosłup oraz pomagają w kształtowaniu prawidłowej postawy. Co więcej, mogą sprzyjać wzmocnieniu innych partii ciała. W niektórych modelach stepperów istnieje bowiem możliwość doczepienia specjalnych linek, dzięki którym można trenować również mięśnie rąk i ramion.



Zalety steppera

Jakie są zalety ćwiczeń na stepperze? Po pierwsze trening na nim jest  prosty i mało obciążający. Oczywiście, istnieje ryzyko kontuzji (jak niemal przy każdej formie aktywności fizycznej), jednak jest ono stosunkowo niewielkie. Możesz zatem trenować mięśnie bóg i pośladków bez zbytniego obciążania stawów.

Niewątpliwą zaletą steppera jest też jego wielkość. Urządzenie jest na tyle małe, że bez problemu możesz zmieścić je w szafie lub pod łóżkiem. Nie będzie ono zabierać zbyt wiele przestrzeni, co jest szczególnie ważne w przypadku niewielkiego mieszkania.

Ze steppera można także korzystać podczas codziennych czynności. Lubisz oglądać seriale? Przeglądać media społecznościowe? Możesz równocześnie oddawać się ulubionej rozrywce i ćwiczyć swoje mięśnie.

Warto również zaznaczyć, iż stepper jest stosunkowo tanim urządzeniem do treningu. Ceny najprostszych modeli oscylują w okolicach 150 zł. W porównaniu do np. rowerków stacjonarnych jest to naprawdę niewiele.



Wady ćwiczenia na stepperze

Ćwiczenia na stepperze po pewnym czasie stają się monotonne. Ciągłe powtarzanie tych samych czynności może szybko się znudzić, a a przez to zniechęcić do treningów.

Trzeba również nadmienić, że urządzenie to ma swoje ograniczenia i nie posłuży nam, jeśli myślimy o bardziej kompleksowym treningu. Dedykowane jest przede wszystkim dla mięśni nóg i pośladków. W przypadku innych partii ciała, choć również można go wykorzystać, nie będzie najlepszą opcją.

Wielu użytkowników steppera skarży się również na skrzypienie urządzenia. Rzeczywiście, przy intensywnym użytkowaniu większość modeli zaczyna skrzypieć. Dlatego też należy je co jakiś czas oliwić.



Jak ćwiczyć na stepperze?

Ćwiczenia na stepperze są bardzo proste, jednak i tu można popełnić kilka błędów. Przede wszystkim przed zasadniczym treningiem warto zrobić rozgrzewkę, aby zminimalizować ryzyko kontuzji.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze stepperem, ćwicz 3 razy w tygodniu po 20 minut. Zacznij od powolnych ruchów i stopniowo przyspieszaj. Nie narzucaj sobie zbyt szybkiego tempa, gdyż możesz zbyt szybko się zmęczyć i nie wytrwać do końca założonego czasu ćwiczenia. Zbyt wolne tempo nie będzie z kolei skutkować spalaniem tkanki tłuszczowej.

Pamiętaj, że aby osiągnąć zadowalający efekt treningu, najważniejsza jest regularność. Trenuj co 2 lub 3 dni. Pierwsze efekty będziesz mógł zaobserwować już po miesiącu.



Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz