fbpx
porady trening

Jak zmotywować się do ćwiczeń?

jak zmotywować się do ćwiczeń
YLudzie zdjęcie utworzone przez Drazen Zigic - pl.freepik.comO tym, że aktywność fizyczna stanowi jeden z najważniejszych elementów zdrowego trybu życia, wiemy wszyscy. Brak ruchu negatywnie działa na nasze mięśnie i stawy oraz zwiększa ryzyko otyłości. Wszyscy to wiemy, ale… tak trudno jest podnieść się z fotela. Jak zacząć ćwiczyć, gdy nie mamy na to ochoty? Jak zmotywować się do ćwiczeń? Poznajcie proste sposoby!

Znajdź powód

Niezależnie od tego, czy jesteś biegaczem, spacerowiczem, czy fanatykiem CrossFitu, wybór powodu do podjęcia aktywności fizycznej może naprawdę pomóc ci się zmotywować> Przyjrzyj się swojej sytuacji. Być może masz słabą kondycję i nawet podbiegnięcie do nadjeżdżającego autobusu stanowi dla ciebie problem. A może chcesz się pozbyć zbędnych kilogramów? Warto też prześledzić rodzinną historię chorób i sprawdzić czy nie istnieje u ciebie ryzyko np. cukrzycy. W takim przypadku aktywność fizyczna może pomóc.

Przestrzegaj zasady 3 x 10

Masz mało czasu? Nie ma problemu. Wybierz się na 10-minutowy spacer trzy razy dziennie. Zamień wieczorny spacer na kilka przysiadów, pompek i brzuszków, a będziesz miał trening całego ciała. Wszystkie te minitreningi szybko się sumują i znacząco wpływają na ogólną liczbę minut ćwiczeń w ciągu tygodnia.

Korzystaj z mediów społecznościowych

Tak, dobrze przeczytaliście. Media społecznościowe mogą pomóc w zmotywowaniu się do podjęcia aktywności fizycznej. Pomiń jednak selfie i codzienne posty o tym co jedliście na śniadanie i zdecyduj się na korzystanie z mediów społecznościowych jako sposobu na śledzenie swoich celów fitness. Możesz znaleźć grupy na Facebooku, których członkowie dadzą ci wsparcie i pomogą zmotywować się do dalszych ćwiczeń. Co więcej, tego rodzaju aktywność w mediach społecznościowych może przyczynić się do powstania zdrowej rywalizacji, która stanowi dodatkowy czynnik motywujący.Włącz trening do codziennej rutyny

Zdecyduj, jaki rodzaj treningu będziesz wykonywać, jak długo i gdzie. Następnie poświęć 10 minut na planowanie aktywności na resztę tygodnia. Codzienna rutyna, która obejmuje aktywność fizyczną, pomaga promować regularne ćwiczenia.

Połącz wypoczynek bierny z aktywnym

Nie możesz powiedzieć „nie” swojemu ulubionemu serialowy na Netfixie? To nie wyklucza aktywności fizycznej! Wskocz na bieżnię lub inny sprzęt cardio, włącz telewizor i obserwuj, jak upływa czas. Możesz nawet wyrobić sobie nawyk oglądania ulubionego programu tylko podczas ćwiczeń.

Umieść budzik poza zasięgiem

Chcesz pobiegać rano, ale masz problem z wczesnym wstawaniem? Lubisz wylegiwać się w łóżku i po przebudzeniu nie możesz się zmotywować, żeby wcześniej wstać? Jest na to rada. Umieść budzik po drugiej stronie pokoju. Gdy zadzwoni, będziesz zmuszony do zerwania się z łóżka. Przy okazji będziesz mieć dodatkowy trening 😉

Znajdź partnera do ćwiczeń

O wiele łatwiej codziennie ćwiczyć, gdy ktoś nam towarzyszy. Dzięki temu codzienna aktywność nie jest tak monotonna. Przy okazji druga osoba będzie pilnować przestrzegania dyscypliny w ćwiczeniach.Posłuchaj podcastu

Wybierz podcast, którego chciałeś posłuchać, i włączaj go tylko wtedy, gdy ćwiczysz. To daje coś, na co możesz się spodziewać, gdy sesja na siłowni nie brzmi zbyt zachęcająco.

Stwórz przestrzeń w domu

Jeśli chcesz ćwiczyć w domu, ważne jest, abyś stworzył do tego odpowiednie miejsce. Wyznaczenie obszaru w domu lub mieszkaniu do ćwiczeń może pomóc w prawidłowym nastawieniu i zminimalizowaniu czynników rozpraszających, które mogą być prawdziwym zabójcą motywacji. Zapasowe sypialnie, piwnice, a nawet oddzielenie rogu salonu zapewnią ci przestrzeń np. do ćwiczeń jogi.

Stosuj metodę małych kroków

Czasami pomysł na ćwiczenia po długim dniu wydaje się całkowicie niemożliwy. Zamiast poddawać się, zanim jeszcze zaczniesz, powiedz sobie, że po prostu ubierzesz się i zrobisz 10-minutową rozgrzewkę, zanim w ogóle pomyślisz o powrocie do domu. Po przeprowadzce istnieje duża szansa, że ​​będziesz chciał iść dalej.

Rób to, co lubisz

Ćwiczenia po pracy powinny dać ci zastrzyk energii i pomóc oderwać się od dnia. Wybieranie zajęć i treningów, które lubisz i na które czekasz, może pomóc ci częściej motywować. Nie katuj się czynnościami, których nienawidzisz. Dobieranie swoich ulubionych form aktywności jest najprostszym sposobem na to, jak zmotywować się do ćwiczeń.

Przeczytaj też: Jak zwiększyć aktywność fizyczną na co dzień?Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz