fbpx
trening

Lęk przed wodą – jak pokonać strach?

Lato to czas kąpieli wodnych i wyjazdów nad morze lub jezioro. Jest to bardzo przyjemnie spędzony czas o ile umie się pływać i kiedy człowiek nie boi się wody. Jednak co zrobić kiedy strach przed woda jest silniejszy od Ciebie?Jeżeli boisz się zanurzyć pod wodę to ciężko jest korzystać z wakacji na 100%. Samo siedzenie na plaży i grzanie się na słońcu jest bardzo uciążliwe i wręcz niezdrowe dla organizmu. Poniżej podam Ci kilka rad, dzięki którym będzie Ci łatwiej oswoić się z wodą i ochłodzić się w czasie plażowania.

  1. Oswajaj się z wodą stopniowo. Powoli zamocz najpierw same stopy i stopniowo zanurzać ciało aż do szyi. Poruszaj nogami  w wodzie a kiedy wejdziesz do wody postaraj się pomachać pod woda rękami.
  2. Włóż samą buzie do wody i rozejrzyj się pod wodą. W tym celu przydadzą się okularki do pływania po to aby woda nie wpływała do oczu. Kolejno zanurz całą głowę ale staraj się nie zatykać rękami nosa.
  3. Naucz się oddychać do wody. Najpierw wydmuchaj powietrze tylko przez nos a następnie przez nos i usta. Przytrzymuj na chwile powietrze i spędź pare sekund pod woda.
  4. Powoli staraj się kłaść na wodzi Koniecznie poproś kogoś o asekuracje. Staraj się rozluźnić wszystkie mięśnie dzięki czemu woda sama wyniesie Twoje ciało na powierzchnię.Jeżeli  będziesz napinać mięśnie to niestety będziesz się zanurzać pod wodę.
  5. Pamiętaj aby wszystkie ćwiczenia wykonywać z drugą osobą lub blisko stacjonującego na kąpielisku ratownika, który pomoże Ci w awaryjnej sytuacji Nigdy nie odpływaj daleko jeżeli nie czujesz dna pod sobą.

Pamiętaj z wodą nie ma żartów ale spokój i zdrowy rozsądek pozwoli Ci czerpać satysfakcję z wakacji. Nigdy nie wchodź do wody po obfitym posiłku lub po spożyciu alkoholu.

Ochłodzenie się w wodzie to jedna z przyjemniejszych rzeczy w czasie wakacji i nie warto zmarnować całego czasu smażąc się na plaży.

aneta_lifestyle

Przez wiele lat trenowałam wyczynowo pływanie i stąd wzięła się moja pasja do sportu oraz zdrowego stylu życia. Ponadto jestem instruktorem pływania i na co dzień pracuję, ucząc i trenując innych. Wiem również jak bardzo ważne jest bezpieczeństwo w wodzie - jestem ratownikiem WOPR oraz studentką kierunku Ratownictwo Medyczne. Moim największym osiągnięciem jest pierwsze miejsce w Ogólnopolskich Zawodach Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym. Z zamiłowaniem prowadzę lifestylowe konto na Instagramie, w którym dzielę się swoimi zainteresowaniami, przepisami oraz zdjęciami z dnia codziennego. Kocham podróżować i odwiedzać nowe kraje. W wolnych chwilach uwielbiam spacerować, gotować i testować nowe przepisy.

Skomentuj

Zostaw komentarz